KGHM świętuje 60-lecie odkrycia złóż miedzi – będą przemowy i koncerty

0
2147
KGHM logo

Dokładnie 60 lat temu Jan Wyżykowski odkrył złoża miedzi w Sieroszowicach. Wydarzenie to zapoczątkowało historię KGHM Polska Miedź. 23 marca o godzinie 12:30 rozpoczną się obchody.

Historia KGHM to prawdziwa epopeja. Sukcesy i porażki. Całe pokolenia górników. Światowe inwestycje gaszone tragicznymi wypadkami. Dolnośląski gigant ma na swoim koncie wiele lepszych i gorszych dni. 23 – 25 marca z pewnością zapiszą się do tych pierwszych.
Już jutro o godzinie 12:30, w Sieroszowicach, przy obelisku upamiętniającym odkrycie złóż miedzi wygłoszone zostaną oficjalne przemówienia. Tym samym rozpoczną się 60 obchody odkrycia złóż miedzi.

W wydarzeniu weźmie udział żona Jana Wyżykowskiego. Pojawią się również jego dawni współpracownicy.

W ramach obchodów w Głogowie i Lubinie odbędą się koncerty z udziałem znanych artystów. Wystąpią m.in. Kayah, Marcin Wyrostek z zespołem Corazon, Anna Bystroń, a także Kaliska Orkiestra Symfoniczna. Pierwszy koncert odbędzie się w piątek 24 marca o godzinie 20:00 w kościele Marii Panny Królowej Polski w Głogowie (os. Kopernik), drugi w sobotę o godzinie 18:00 w kościele p.w. Świętego Maksymiliana Kolbe w Lubinie.

Jan Wyżykowski, pionier badań nad złożami miedzi w Polsce urodził się w 1917 roku w Haczowie (woj. podkarpackie). Zanim podjął działania w zakresie górnictwa pragnął zostać śpiewakiem operowym. Karierę zaburzyła jednak choroba gardła. Po wojnie studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Późniejsza praca zaowocowała kilkudziesięcioma pracami naukowymi, które do dziś stanowią cenne źródło wiedzy z zakresu górnictwa.

Kiedy w roku 1957 Sieroszowicach (ok. 8 km od Polkowic) Jan Wyżykowski wraz ze współpracownikami odkryli złoża miedzi, rozpoczęła się historia obecnego KGHM Polska Miedź. W roku 1961 oficjalnie ogłoszono powstanie Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi.
Od lat 60-tych region miedziowy zapewniał pracę wielu górnikom. Ludzie z całej Polski przyjeżdżali tutaj, aby pracować i zakładać rodziny. Niedługo potem rozpoczął się prawdziwy boom gospodarczy i demograficzny, a region zaczął się bogacić. Obecnie KGHM jest graczem na światową skalę. Świadczą o tym chociażby inwestycje w Chile, czy przejęcie kanadyjskiej spółki Quadra FNX Minning Ltd.

Nie obyło się jednak bez smutnych wydarzeń. Co jakiś czas kopalnia zbiera swoje mroczne żniwo. Potężny wstrząs z 29 listopada 2016 roku odebrał życie aż 8 górnikom. Ziemia wciąż jest niespokojna. Kilka dni temu przysypało 5 osób. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Te tragiczne wydarzenia kładą się cieniem na KGHM. Jutro jednak kombinat ma swoje święto. I podobnie jak było 10 lat temu, w czasie 50 rocznicy odkrycia złóż miedzi, tak i w tym roku można się spodziewać radosnych i godnych uroczystości.