Jedyny taki plac zabaw – głogowianie proponują jak go nazwać

0
1330

Plac zabaw w Parku Słowiańskim w Głogowie wkrótce ma zostać oddany do użytku. Tymczasem głogowski Ratusz jakiś czas temu zaprosił mieszkańców do zabawy. Chodzi o nadawanie nazwy temu placowi zabaw. Obecnie określany jest jako „Plac zabaw – Gród”.

Gród istniał naprawdę

Powszechnie wiadomo, że Głogów kiedyś był grodem. Jego początki sięgają X w., kiedy to plemię Dziadoszan stworzyło na Brzegu Baryczy pierwszą warownię. Pod koniec X w., około 989 r. została ona zdobyta przez Mieszka I i przekształcona w większą twierdzę. na terenie dzisiejszej Kolegiaty na Ostrowie Tumskim. Miała ona kształt owalu o rozmiarach ok. 108 na 78 metrów.

Mijały lata i całe wieki. W końcu przeminęło tysiąclecie. Czasy Mieszka I stały się historią, której uczymy się w szkołach. Jednak wspomnienie tamtego okresu nadal żyje i pobudza wyobraźnię wielu ludzi.

W Parku Słowiańskim w Głogowie powstaje bowiem „Gród”

Nie będzie to jednak bitewna warownia, ale… plac zabaw. Taka atrakcja z pewnością przyciągnie kolorowe watahy dzieci. Cała instalacja nie będzie jednak raziła w oczy kolorami. W ogóle nie będzie przypominała standardowego placu zabaw, z drewnianymi konikami na sprężynie i karuzelami. „Gród” ma przypominać dawną głogowską twierdzę – tą znaną z historii. Tyle, że w rozmiarze mini. Tak naprawdę wszystko już jest gotowe. No, prawie. Teraz trwają tylko ostateczne prace wykończeniowe. Już w czerwcu wrota „Grodu” zostaną uchylone. „Grodu”? A może „Grodu Woja z Głogowa”?

Kreatywność głogowian

Nazwa placu zabaw jest bowiem dyskusyjna. Na facebookowym profilu miasta Głogowa trwa na ten temat żywa dyskusja. Pomysłów na nazwę dla „Grodu” jest całe mnóstwo. Wśród propozycji mieszkańców pojawiły nazwy związane bezpośrednio z głogowskim grodem, np.: Bajkowy Gród Głoga, Głogród, Gród Słowiański, czy wspomniany „Gród Woja z Głogowa”, ale także propozycje nieco bardziej fantazyjne. Niekoniecznie poważne, ale z pewnością warte uwagi, np.: Ciemnogród, czy – i tu już prawdziwy rarytas – Glogau Kinder Lager.

Nazwy są fantazyjne, bo i sam obiekt nie należy do zwyczajnych. W Polsce niewiele jest tego typu miejsc. Zwłaszcza pełniących rolę placu zabaw. Warto zwrócić uwagę, że „Gród” umiejscowiony został w przyjaznym dla dzieci środowisku. Jest otoczony przez drzewa. Maluchom towarzyszyć więc będzie drewno i zieleń – kolor symbolizujący spokój i równowagę.

Miejmy tylko nadzieję, że „Gród” w Parku Słowiańskim będzie służył dzieciom przez długie lata.