Jazda w alkogoglach i na trolejach. Głogowska akcja “Świadomy kierowca”.

0
1355
zdjęcie Arch.-2013-07-08-akcja-świadomy-kierowca@Glogow

W najbliższą sobotę, 12 października na terenie Placu Targowego odbędzie się akcja “Świadomy kierowca”, organizowana wspólnie przez posła Wojciecha Zubowskiego i Młodzieżową Radę Miasta Głogowa. Jej celem jest coraz większe uświadamianie kierowców o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Głównymi atrakcjami będzie jazda samochodem w alkogoglach, jazda na tzw. trolejach oraz pokaz wydobywania poszkodowanych z wraku samochodu.

Wypadki drogowe z roku na rok stanowią coraz poważniejszy problem. Nadmierna prędkość, jazda do spożyciu alkoholu oraz nieodpowiedzialność i brawura to najczęstsze przyczyny tragedii. Jedną z inicjatyw, które mają na celu uświadamianie i niwelowanie takich zachowań, jest akcja organizowana przez posła Wojciecha Zubowskiego oraz Młodzieżową Radę Miasta Głogowa. 12 października 2013r. organizują wspólnie akcję „Świadomy kierowca” poświęconą bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Przeprowadzona ona zostanie na Placu Targowym na Osiedlu Piastów.

W ramach akcji od godziny 10:00 do godziny 14:00 będą prowadzone przez Policję i Straż Pożarną wykłady o bezpieczeństwie na drodze, pokazy pierwszej pomocy oraz prawidłowego użycia gaśnicy. Odbędzie się też pokaz wydobywania poszkodowanych z wraku samochodu.

“Na terenie placu rozstawione zostaną namioty, gdzie odbędą się wykłady Straży Pożarnej i Policji. Będą oni mówili, m.in. o prawidłowym użyciu gaśnicy, będzie możliwość wypróbowania siebie i swoich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy i wiele innych zagadnień, mówiących o tym jak najlepiej się przygotować do tego, aby być świadomym kierowcą, który może uratować życie innym osobom jeśli zajdzie taka potrzeba” – mówi Leszek Drankiewicz, dyrektor biura poselskiego Wojciecha Zubowskiego.

Głównymi atrakcjami będzie jazda samochodem na kołach tzw. „trolejach” symulujących jazdę w poślizgu i jazda samochodem w alkogoglach. Troleje to małe kółeczka, które instalowane są w miejsce tradycyjnych tylnych kół. Jazda takim samochodem już na pierwszym biegu oddaje wrażenie jazdy po śliskiej nawierzchni z prędkością około 70km/h. W takiej sytuacji najważniejsza jest płynność ruchów, umiejętne dodawanie gazu, hamowanie i kontrolowanie kierownicą. Dzięki trolejom można nauczyć się jak kontrolować poślizg, a także jak bezpiecznie z niego wyjść.
W trakcje takiej jazdy kierowcy uczą się unikania niebezpiecznych sytuacji, a przez to zaczynają zachowywać się na drodze ostrożniej.

Wkładając alkogogle można się przekonać jak po spożyciu alkoholu spowalnia się czas reakcji na bodźce, zmienia się ocena odległości, zaburza koordynacja ruchowa i możliwość oceny sytuacji. dzięki alkogoglom można się przekonać jakie stwarza się zagrożenie siadając za kierownicę po wypiciu alkoholu.