III Ogólnopolski Kongres Karty Szkolnej w Głogowie

0
1143
2015-10-02 III Ogólnopolski Kongres Karty Szkolnej w Głogowie (fot. UM Głogów)

Pełnią funkcję identyfikatorów, umożliwiają wejście do budynku szkoły, a ponadto można nimi płacić w sklepach. Kartami szkolnymi, bo o nich mowa, głogowscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych posługują się już od kilku lat. W tym roku trafią one także do gimnazjalistów. O możliwościach, jakie dają karty, oraz szeroko rozumianym bezpieczeństwie debatowali uczestnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Karty Szkolnej, którego gospodarzem w tym roku było I Liceum Ogólnokształcące w Głogowie.

Karta Szkolna pełni trzy funkcje. Po pierwsze zwiększą bezpieczeństwo uczniów. Umożliwią ona wejście do budynku szkoły tylko osobom upoważnionym, czyli uczniom i nauczycielom. Bez niej żadne osoby z zewnątrz nie wejdą na teren szkoły. Po drugie, karta ma funkcję płatniczą. Po trzecie jest też kartą rabatową. W Głogowie w 26 sklepach i punktach usługowych uczniowie po okazaniu tej karty maja dostęp do programów rabatowych – wyjaśnia Elżbieta Szefler-Lewandowska, dyrektor regionalny BZ WBK w Głogowie.

Do programu Karta Szkolna przystąpiło w całej Polsce 270 szkół. W placówkach tych zainstalowane zostały systemu kontroli dostępu, obsługiwane przez zbliżeniowe karty. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu pokrywa BZ WBK. – Przekazujemy całą infrastrukturę techniczną i karty na podstawie darowizny za przysłowiową złotówkę. Szkoła wykorzystuje ten system w zależności od potrzeb – mówi dyrektor banku.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie, które w dniach 1-2 października było gospodarzem III Kongresu Karty Szkolnej, kartami uczniowie i nauczyciele posługują się już od trzech lat. – Karty świetnie się sprawdzają. Uczniowie otwierają nimi furtkę do szkoły, ale osoba z zewnątrz, aby wejść na teren szkoły musi skorzystać z domofonu. Karty, które mają nauczyciele, otwierają także pokój nauczycielski – mówi Janusz Kosałka, dyrektor I LO w Głogowie.

Podczas kongresu przedstawiciele szkół, które przystąpiły do programu, mogli wymienić się doświadczeniami, związanymi z funkcjonowaniem karty w ich placówkach oraz wziąć udział w warsztatach, wykładach i panelach dyskusyjnych. – Zależało mi na tym, żeby to spotkanie było nie tylko możliwością do wymiany doświadczeń między dyrektorami szkół, lecz także, żeby uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy, która pomoże ich placówkom się rozwijać –mówi Elżbieta Szefler-Lewandowska.

Do udziału w kongresie organizatorzy zaprosili wybitnych wykładowców: prof. Mariusza Jędrzejko, specjalistę profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych, oraz Miłosza Brzezińskiego, coacha i konsultanta biznesowego, który swoje wystąpienie poświęcił tematowi zaufania. – Zaufanie to coś, co wszyscy w sobie mamy i czego szukamy u innych. Potrzebujemy osób, którym możemy zaufać. Raczej musimy się z tym zaufaniem częściej hamować niż wypuszczać na zewnątrz. Ale szukamy takich osób, bo działamy dużo lepiej kiedy nas jest dużo – mówił tuż przed wykładem.

W programie Kongresu znalazło się także zwiedzanie Głogowa. O historii miasta opowiadał gościom Rafael Rokaszewicz.