Historia Polski sprzed 151 lat na wystawie w głogowskiej PWSZ

0
1352
2014-02-09-powstanie-Styczniowe@PWSZ@Glogow-plakat2

Historię Polski sprzed 151 lat można oglądać w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dokumenty, fotografie i informacje o Powstaniu Styczniowym prezentowane są na 15 planszach. Wystawę będzie można oglądać do 14 lutego, natomiast 11 lutego specjalną prelekcję na temat Powstania wygłosi głogowski historyk Leszek Łuka.

W Galerii Wejście w głogowskiej PWSZ można oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na piętnastu planszach prezentowane są dokumenty, fotografie i informacje dotyczące wybuchu, przebiegu oraz skutków społecznych i politycznych Powstania Styczniowego, które było ostatnią próbą odbudowania niepodległej I Rzeczypospolitej. W styczniu minęła 151 rocznica tego jednego z największych zrywów narodowych.

Wystawa zatytułowana”Gorzka Chwała. Cieniom Stycznia 1863 roku.”,  prezentowana będzie do 15 lutego. Natomiast 11 lutego o godzinie 11.00 w auli  PWSZ, prelekcję na temat Powstania wygłosi historyk mgr Leszek Łuka. Prezentację można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Jej organizatorami są Klub Prawa i Sprawiedliwości w Głogowie oraz głogowski Klub Gazety Polskiej. Patronat nad wystawą objęła Senator RP Dorota Czudowska.

Prezentacja składa się z ośmiu części:

I. Odwilż – Rosja i Polska po wojnie krymskiej.
II. Wrzenie – narastanie nastrojów buntu w Królestwie Polskim, manifestacje patriotyczne.
III. Aleksander Wielopolski – reformy i branka IV. Biali i czerwoni a polskie obozy polityczne i ich reprezentanci.
V. Walka – bitwy, dowódcy, polegli. Broń i sztandary powstańcze.
VI. Przyjaciele i wrogowie – państwa europejskie i ich przywódcy wobec powstania.
VII. Kobiety i powstanie – wizerunki kobiet, biżuteria patriotyczna.
VII. Romuald Traugutt – sylwetka Dyktatora Powstania.
VIII. Klęska – bilans powstania.