Gmina Kotla: Ustalili plan pracy na ten rok

0
1492
2015-03-03-walne zgromadzenie spółki wodnej @gmina Kotla

Gminna Spółka Wodna w gminie Kotla została reaktywowana w 2011 roku, po tym jak część rolników poniosła znaczne straty w wyniku podtopień. Od tamtej pory spółka działa nieprzerwanie, pozyskując pieniądze i wykonując prace mające zapobiegać lokalnym podtopieniom i powodziom.

25 lutego w Zabielu odbyło się Walne Zgromadzenie Gminnej Spółki Wodnej. W spotkaniu wzięło udział 16 członków spółki, a także Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Głogowie, Alina Garlińska, Przewodnicząca Rady Gminy, Halina Przybylska oraz pracownicy Urzędu Gminy Kotla.

Zebranie poprowadził Prezes Gminnej Spółki Wodnej, Jacek Wołoszyn. Podczas zgromadzenia zatwierdzono sprawozdanie za 2014 r., udzielono absolutorium Zarządowi Gminnej Spółki Wodnej oraz ustalono plan pracy i budżet na 2015 r. Postanowiono także, że składka członkowska pozostanie na tym samym poziomie co w latach poprzednich – 5 zł od 1 hektara fizycznego.

Przypomnijmy, że Gminną Spółkę Wodną reaktywowano w 2011 roku. Głównym impulsem do jej powołania były negatywne doświadczenia rolników z terenu Gminy Kotla (rolnicy ponieśli starty w związku z lokalnymi podtopienia i zalewaniem pól oraz gospodarstw). Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była niedrożność systemów melioracyjnych.

W 2014 roku Gminna Spółka Wodna pozyskała ponad 23 tysiące złotych ze środków zewnętrznych (Wojewoda Dolnośląski i Urząd Marszałkowski) oraz 15 tysięcy złotych z budżetu Gminy Kotla. Ponadto kwotę 10 tysięcy złotych pozyskano z Powiatu Głogowskiego. Składki członkowskie rolników stanowiły kwotę 14 788 złotych. W roku ubiegłym wykonano konserwacje rowów szczegółowych o długości 5642 mb za sumę 48 tysięcy złotych.

Ponadto na rowach podstawowych Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu wykonał prace konserwacyjne (wykoszenie i odmulenie) 30,10 km cieków za sumę 132 640 złotych.

W 2014 r. w porozumieniu pomiędzy Gminą Kotla, Powiatowym Urzędem Pracy i Dolnośląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu zostało zatrudnionych 4 pracowników w ramach programu „Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej”. Wykonali oni prace konserwacyjne m.in. wykoszenie, odmulanie, wyczyszczenie przepustów na kwotę prawie 39 tysięcy złotych.