Gmina Kotla: Przypomnieli czarne karty historii

0
1201
2015-02-17-spotkanie sybiraków@Kotla

Związek Sybiraków wraz z gimnazjalistami z Kotli byli organizatorami uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę I deportacji Polaków na Syberię. Zaproszeni Sybiracy powrócili do pamiętnego dnia 10 lutego 1940 roku i przypomnieli losy deportowanych ludzi i problemy z jakimi musieli się wtedy zmagać.

12 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę I deportacji Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej.

Organizatorami uroczystości było Gimnazjum Gminne im. Zagłębia Miedziowego w Kotli oraz Związek Sybiraków Koło w Kotli.

Uroczystą akademię pod kierunkiem nauczycieli z gimnazjum przygotowali uczniowie klas II w ramach realizowanego projektu edukacyjnego Jubileusz X-lecia nadania imienia szkole – Gimnazjum Gminnemu im. Zagłębia Miedziowego w Kotli, którego pierwszą częścią są zadania ujęte pod wspólnym tytułem – W stronę przeszłości – 75. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej.

Uroczystość poprzedzona została mszą świętą w Kościele parafialnym pw. św. Marcina w Kotli. Następnie wszyscy goście udali się do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu .

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy Pani Maria Jurkiewicz i Prezes Koła Gminnego Sybiraków w Kotli Pani Halina Fendorf, a także Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, Przewodnicząca Rady Halina Przybylska, ks. Proboszcz Andrzej Skoczylas oraz dyrektorzy jednostek samorządowych i mieszkańcy gminy.

Maria Jurkiewicz w imieniu Sybiraków przywitała przybyłych gości i przytoczyła wzruszającą historię deportacji Polaków na Sybir, która przeniosła wszystkich do tego pamiętnego dnia 10 lutego 1940 roku i przybliżyła losy i problemy z jakimi musieli się zmagać ludzie w tych ciężkich dla nich czasach.

Sybiracy otrzymali publikacje „Relacje i wspomnienia osadników rejonu Gminy Kotla” autorstwa J.Baranieckiego i M.R.Górniaka, w której to znajdują się również wspomnienia z deportacji Polaków na Sybir. Uroczystość zakończyła się wspólnymi rozmowami Sybiraków i zaproszonych gości.