Gmina Kotla: Akcja na cmentarzu w ramach projektu „Tożsamości Odzyskane – Interwencje”

0
1120
2014-10-01-akcja odzyskane tożsamości projekt@gmina Kotla-num

Od czwartku na cmentarzu komunalnym w Kotli usuwana jest scena, w której znajdują się poniemieckie nagrobki umieszczone tam po przeprowadzonej w latach 60-tych akcji rozbiórki cmentarza ewangelickiego. Wszystko to w ramach projektu „Tożsamości Odzyskane – Interwencje”, którego celem jest praca wokół historii lokalnej na ziemiach objętych powojennymi przesiedleniami, realizowanego we współpracy z Urzędem Gminy Kotla przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

„Robimy to, bo uważamy że naszą rolą jest troska o lokalną pamięć naszej miejscowości”– tłumaczy koordynatorka projektu Dorota Borodaj.

Obecnie prowadzone są warsztaty fotograficzno-animacyjne wokół lokalnej historii, skierowane do grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli. Akcja przeprowadzona podczas rozbiórki sceny zostanie udokumentowana na zdjęciach oraz filmie podsumowującym akcję wszystko z myślą o instytucjach i organizacjach w innych miejscowościach w Polsce, które chciałyby przeprowadzić u siebie podobne działania.

Projekt ten realizowany jest w 4 miejscowościach w Polsce – dwa na zachodzie i dwa na wschodzie kraju. Jedną z miejscowości biorących udział w projekcie jest właśnie Kotla. Projekt realizowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Partnerem działań w Kotli jest Urząd Gminy Kotla.

W 2012 roku zrealizowano pierwszą edycję projektu „Tożsamości Odzyskane”.

„Zaprosiliśmy do współpracy lokalnych animatorów pracujących na terenach „ziem odzyskanych”. Po seminarium związanym z pracą wokół pamięci, w czterech miejscowościach – Grochowicach, Ochli, Srebrnej Górze i Kotli – wspólnie zrealizowaliśmy mikro-działania związane z niemiecką, ukraińską i polską pamięcią tych terenów. Śpiewanie pieśni, robienie fotografii otworkowych, praca z historiami przedmiotów były dla nas pretekstem, aby wraz z miejscowymi liderami rozpocząć rozmowę o lokalnej historii” – mówi Dorota Borodaj.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w gminie Kotla działa już od kilku lat. Pracuje z lokalnymi dziećmi i młodzieżą, a także z dorosłymi. Prowadzi warsztaty dotyczące historii mieszkańców, ale także – ulic, domów, przedmiotów, które niosą ze sobą jakąś opowieść o przeszłości.

Członkowie Stowarzyszenia interesują się historiami ludzi, którzy w latach 1944-1947 z wyboru lub konieczności zmienili miejsce zamieszkania. Dokumentują wspomnienia obecnych mieszkańców i odkrywają pamiątki po tych, którzy kiedyś chodzili po ulicach miejscowości na terenie gminy Kotla.

„Dwa lata temu mieliśmy przyjemność pracować z zespołem Grochowiczanki, którego członkinie i założycielki śpiewają do dziś ukraińskie pieśni, przywiezione zza wschodniej granicy podczas akcji przesiedleńczej” – mówi koordynatorka projektu Dorota Borodaj.

Strona organizacji: tozsamosciodzyskane.e.org.pl

2014-10-01-akcja odzyskane tożsamości projekt@gmina Kotla-num