Gmina Kotla: 30-kilometrowa ścieżka edukacyjna już gotowa

0
1282
2014-12-09-ścieżka edukacyjno-dydaktyczna@gmina Kotla

Na terenie gminy Kotla powstała 30-kilometrowa ścieżka edukacyjna. Na ścieżce umieszczonych zostało kilkanaście punktów postojowych i tablic edukacyjnych o charakterze przyrodniczym, historycznym i edukacyjnym. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 76 tysięcy złotych.

„Zakończono zadanie polegające na budowie ok. 30 km ścieżek dydaktycznych o przeznaczeniu turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Obszar, na którym utworzona została trasa posiada specyficzne walory, doceniane przez szerokie kręgi społeczeństwa od przeszło stulecia.” – informuje wójt gminy Kotla, Łukasz Horbatowski

Jak podkreśla wójt, największym atutem ścieżki edukacyjnej jest sam las – jego walory krajobrazowe, przyrodnicze  i zdrowotne oraz to, że ścieżka położona jest z dala od ruchu kołowego i zabudowań.

Ścieżka dydaktyczna edukuje w zakresie przyrody jak i lokalnej historii. Na terenie trasy znajduje się kilka „perełek” historycznych: zapory i rowy przeciwczołgowe, pozostałość cmentarza wyznaniowego, kamienie pamiątkowe ustawione najprawdopodobniej przed I wojną światową jak i tzw. „Zielony Stół”. Można podziwiać pomniki przyrody i dowiedzieć się wielu ciekawostek przyrodniczych. Najmłodsi uczestnicy będą mogli korzystać z gier terenowych, które w ciekawy sposób uczą o gatunkach drzew czy zwierząt leśnych.

Warto dodać, że na terenie tym znajduje się już 10-kilometrowa ścieżka biegowa zrealizowana w ramach projektu „Wolność jest w naturze” przez Nadleśnictwo Głogów, która stanowi dodatkową atrakcję.

Teren leśny administrowany jest przez Nadleśnictwo Głogów. Ścieżka jest oddalona od miasta Głogowa o ok. 10 km, od Wschowy o ok. 14 km, od Kotli tylko 5 km , a od Goli 3 km.

Punkty trasy ponumerowano są od 1 do 15, jednak nie kreuje się jednego kierunku. Punktów początkowych i końcowych może być kilka. Można się po niej przemieszczać dowolnie, sami wybierając punkt początkowy i koniec leśnej wędrówki.

Wśród punktów postojowych można wskazać punkt w Głogówku, Kulowie, Leśnej Dolinie  i parking leśny na drodze relacji Krzekotów – Gola, które posiadają bogatą infrastrukturę rekreacyjną.

Ścieżka, to efekt współpracy czterech podmiotów: Gminy Kotla (na terenie, której znajdują się ścieżki), Nadleśnictwa Głogów, firmy PHU Lubinpex Sp. z o.o., która zarządza Oberżą Leśna Dolina oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który dofinansował zadanie.

Całkowity koszt zadania ponad 76 tysięcy złotych, z czego Gmina Kotla pozyskała 68.700,00 złotych ( z Nadleśnictwa Głogów – 25 tysięcy zł,  z WFOŚiGW we Wrocławiu – 37.700 zł oraz 6 tysięcy z PHU „Lubinpex” ) ponadto PHU „Lubinpex” wykonało pierwotną koncepcję ścieżki za 5 tysięcy złotych.

„Jedno jest pewne – mieszkańcy regionu zyskali ciekawe miejsce do spędzania czasu wolnego i rekreacji.” – dodaje Łukasz Horbatowski.