75 lat temu wojska niemieckie zaatakowały państwo polskie. Dzisiaj w całym kraju obchodzone były uroczystości upamiętniające ten dzień. W Głogowie powiatowe obchody wybuchu II Wojny Światowej odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Koalicji Antyhitlerowskiej.
Obchody 75 rocznicy II wojny światowej mają w tym roku szczególny wydźwięk. Od dawna bowiem widmo wojny nie było tak realne jak dzisiaj. Codziennie słyszymy w wiadomościach o eskalacji konfliktu za naszą wschodnią granicą oraz o imperialistycznych zapędach Rosji.
W Głogowie, jak co roku uroczystości związane z obchodami rocznicy odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Koalicji Antyhitlerowskiej. Kwiaty pod pomnikiem złożyli posłowie na Sejm, przedstawiciele lokalnych władz, organizacji, instytucji, stowarzyszeń, głogowskich szkół i zakładów pracy. Honorowe miejsce zajęli kombatanci.
–„Choć niewiele już nas zostało, oddajemy dziś hołd wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego jak i ruchu oporu, którzy nie dożyli dzisiejszych czasów, a prochy ich spoczywają rozrzucone po całym świecie. Jesteśmy pokoleniem schodzącym ze sceny, ale też chcemy dożyć swoich ostatnich lat w szacunku i godnych warunkach bytowych.
Dzień dzisiejszy, w którym młodzi ludzie, pełni powakacyjnych wrażeń rozpoczynają nowy rok szkolny, jest dla naszego starszego pokolenia jest datą upamiętniającą wybuch największego kataklizmu w dziejach ludzkości. Upamiętniająca data powinna skłonić nas do refleksji i świadomości tragicznych konsekwencji prowadzonych wojen i skłaniać do działania na rzecz utrzymania pokoju na świecie. ” – mówił Prezes Miejskiego Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Franciszek Marciniak.
Z przemówieniem wystąpił starosta Rafael Rokaszewicz nawiązując do obecnej sytuacji międzynarodowej – „Kiedy patrzymy na wydarzenia współczesnego świata możemy niestety znów ujrzeć coraz groźniejsze postawy budowy potęgi państw opartej na agresji militarnej czy próbie odradzania się niebezpiecznych nacjonalizmów, które w swoich założeniach znów dzielą ludzi zamiast łączyć” – mówił w swoim przemówieniu Rafael Rokaszewicz.
W uroczystościach wzięli udział nieliczni głogowianie. Byli jednak tacy, dla których 1 września to ważna data. Rodzice siedmioletniego Alana przyszli tutaj z synkiem, żeby zaszczepić w nim szacunek do historii – „To bardzo ważna data w historii Polski i chcemy, żeby nasz syn ją obchodził” – mówią rodzice Alana, który nie wie jeszcze co wydarzyło się 75 lat temu.
Trwająca sześć lat II wojna światowa przyniosła ogromne straty ludnościowe, gospodarcze i społeczne. W konflikt zostało zaangażowanych 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.