Głogowskie NGO uczą się jak aktywnie działać

0
1410
Zdjęcie: sala szkoleniowa

 

Zbyt mała świadomość i aktywność mieszkańców w procesie tworzenia aktów prawnych i podejmowania decyzji dotyczących lokalnego społeczeństwa, to wciąż duży problem nie tylko w powiecie głogowskim. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa , Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich oraz Powiat Głogowski realizują wspólnie projekt “Aktywne Organizacje – Silny Samorząd”. “Uczymy samorządowców, aby wychodzili do ludzi i pytali ich o opinie, a organizacje pozarządowe, żeby się w tym procesie współuczestniczyły.”.

Od października ubiegłego roku realizowany jest projekt „Aktywne organizacje – silny samorząd” Jego celem jest zaangażowanie społeczeństwa i samorządów do tego, żeby proces konsultacji różnych projektów prawa lokalnego był aktywny. Projekt realizowany jest na terenie dwóch powiatów: głogowskiego i polkowickiego.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu są przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy urzędów i gmin powiatów objętych realizacją projektu. Pośrednio zaangażowani są również mieszkańcy, którzy mogą uczestniczyć w spotkaniach i konferencjach.

W ramach realizacji projektu przeprowadzane są różnego rodzaju kampanie informacyjne, spotkania animacyjne, doradztwa, wyjazdy, których głównym celem jest zwiększenie ilości spotkań konsultacyjnych oraz podniesienie ich jakości.

W ramach projektu zaplanowano także dwa cykle edukacyjne, w których udział biorą dwie grupy: samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Poprzez te szkolenia chcemy podnieść poziom wiedzy i kompetencji w obszarze konsultacji i partycypacji społecznej” – mówi Katarzyna Wiatr, koordynatorka projektu.

Jak zauważa, bardzo często aktywność organizacji pozarządowych ogranicza się do konsultacji programu współpracy pomiędzy NGO a jednostką samorządu terytorialnego, raz w roku – “Jest jeszcze szereg innych aktów, które organizacje mogłyby konsultować, natomiast tego nie robią”.

Zdaniem pani Katarzyny często wynika to z niewiedzy. Czasami też samorząd nie wie jakie są realne potrzeby swoich obywateli- “Dlatego wzajemna współpraca może przynieść wiele korzyści, w której organizacje pozarządowe mogłyby być głosem obywateli” – dodaje.

Aby ta współpraca zaistniała potrzebna jest wzajemna komunikacja, której uczą się przedstawiciele obu grup właśnie na tych spotkaniach – “Chcemy nauczyć narzędzi, żeby konsultacje społeczne nie ograniczały się tylko do wywieszenia ogłoszenia na stronie internetowej. Uczymy samorządowców, aby wychodzili do ludzi, mówili im co chcą zrobić i pytali ich o opinię. Uczymy także organizacje pozarządowe, aby współuczestniczyły w takich inicjatywach” – wyjaśnia koordynatorka projektu.

Projekt Aktywne Organizacje- Silny Samorząd jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Grafika: logowanie projektu Aktywne Organizacje Silny Samorząd finansowanie POKL