Głogowskie biblioteki pamiętają o dorosłych

0
1344

Aby przeczytać książkę, należy ją albo kupić, albo pożyczyć. Dla tych mniej zamożnych lub posiadających mało miejsca w mieszkaniach, idealną opcją stają się biblioteki. Jednak placówki te zajmują się nie tylko wypożyczaniem różnego rodzaju publikacji. Można w nich chociażby uczestniczyć w spotkaniach dla czytelników czy nawet odbyć kurs komputerowy, na co zapraszają głogowskie biblioteki.

Niedawno pisaliśmy o ofercie głogowskich wypożyczalni skierowanej do dzieci i młodzieży. Przedstawiane były informacje o wieczorze gier, wystawach, warsztatach artystycznych czy zajęciach podczas ferii zimowych. Poniżej udowadniamy jednak, że dorośli, a w tym i seniorzy, również pozostają w pamięci pracowników bibliotek. To właśnie z myślą o nich przygotowano trzy ciekawe propozycje.

Dyskusyjny Klub Książki

DKK zaprasza swoich klubowiczów oraz osoby, które chcą porozmawiać o książkach lub mają wolny czas na dyskusję o reportażu Ilony Wiśniewskiej – Weiss „Hen. Na północy Norwegii”, który przenosi czytelnika na norweski kraniec świata i opowiada o tych, którzy tam żyją – o ich tęsknotach, pragnieniach czy zmaganiach z codziennością. Tak o tej książce pisze Filip Springer: „Hen” to opowieść o kontynentalnej Norwegii –  to literacko olśniewająca, reportersko wciągająca wędrówka przez śnieg, lód i przeganianą wichrem pustkę. Każdy spotkany tu człowiek, to skarb. Nikt nam do tej pory nie objaśniał Północy. Lubimy wierzyć, że wszystko jest tam prostsze i lepsze. W „Hen” okazuje się, że nie taki ten skandynawski raj cudowny, jak go malują. Ale i tak po przeczytaniu chce się pojechać i sprawdzić. Nikt tak nie kusi podróżą na Północ, jak Wiśniewska.

Spotkanie odbędzie się w środę 22 lutego 2017 r. o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 w Głogowie.

2016-02-24 DKK Dyskusyjny Klub Książki Logo

Klub Konesera Kryminału

Podczas lutowego spotkania KKK omawiana będzie powieść „Buźka”, którą napisała Sophie Hannah – autorka międzynarodowego hitu „Inicjały zbrodni” (kontynuacji przygód legendarnego detektywa Herkulesa Poirota) oraz światowego bestselleru „Błąd w zeznaniach”.
Alice Fancourt to świeżo upieczona mama. Po raz pierwszy od porodu postanawia wyjść z domu pozostawiając córeczkę pod opieką jej ojca. Gdy dwie godziny później kobieta wraca, zastaje męża śpiącego w łóżku na piętrze a w dziecięcym pokoju zupełnie inne niemowlę. Alice nie ma wątpliwości, że ktoś podmienił dziecko. Jej obaw nie podziela jednak mąż, który oskarża ją o utratę zmysłów. Depresja poporodowa? A może skrzętnie zaplanowana zbrodnia? W sprawę zostaje włączona policja. Za kilka dni mają zostać przeprowadzone testy DNA. Tymczasem Alice wraz z dzieckiem znikają (opis wydawcy).
„Buźka” cieszy się dużą sympatią czytelników. Doskonale przyjęli ją także recenzenci. O tym,  jak ocenią powieść głogowscy klubowicze, dowiedzieć się będzie można już 21 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece Lokalnej Osiedla Głogowskiego (ul. Perseusza 13).

Kurs komputerowy dla seniorów

Jak obsługiwać komputer? Co to jest pendrive? Jak skopiować zdjęcie z telefonu na komputer? Jak stworzyć własną skrzynkę mailową? Między innymi tego nauczą się seniorzy, którzy wezmą udział w kursie komputerowym organizowanym przez Bibliotekę Lokalną Osiedla Głogowskiego. Zapisy na zajęcia prowadzone są w bibliotece przy ul. Perseusza 13 osobiście lub telefonicznie. Kurs jest bezpłatny, a zajęcia rozpoczną się 27 lutego.  To już trzecia edycja zajęć komputerowych prowadzonych przez bibliotekarzy Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego. Cieszą się one dużym zainteresowaniem seniorów. Organizatorzy przyznają, że zawsze liczba chętnych znacznie przewyższa liczbę miejsc na kursie. Podczas spotkań nacisk kładziony jest na nabywanie praktycznych umiejętności, które mogą przydać się podczas korzystania z komputera na co dzień. Seniorzy podczas szkolenia uczą się podstawowej obsługi sprzętu komputerowego, poznają programy do edycji tekstu czy zakładają swoją skrzynkę mailową. Ćwiczą także kopiowanie i przenoszenie zdjęć z telefonu lub aparatu na komputer. Wielu starszych ludzi ma już w domu komputery, ale nie korzysta z nich na co dzień z obawy, że popsują lub uszkodzą sprzęt. Celem kursu jest m.in. oswojenie lęku przed nowymi technologiami i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Na kurs obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji na temat zajęć można uzyskać w Bibliotece Lokalnej Osiedla Głogowskiego (ul. Perseusza 13) osobiście lub telefonicznie.