Głogów 1945 oczami zwykłych mieszkańców

0
1496
2015–05–10 Postaw na rodzinę @Zamek Książąt Głogowskich (fot.A.Karbowiak)-52

„Głogowianie 1945”  to tytuł wystawy, którą już od 15 października będzie można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.  Ekspozycja przedstawia jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach naszego miasta – wyjazd niemieckich mieszkańców i oswajanie miasta przez przybywających do Głogowa Polaków. Wystawa jest organizowana we współpracy z Muzeum Śląskim w Goerlitz.

– Rok 1945 jest bardzo istotnym okresem w historii miasta i jego mieszkańców. Kończy się jakaś część jego dziejów – Głogów niemiecki, a zaczyna się natomiast Głogów polski. Dla jednej i drugiej społeczności jest to na pewno ważny temat – mówi kustosz Renata Matysiak, współorganizatorka wystawy.

Organizatorzy ekspozycji zamierzają, na przykładzie Głogowa, przedstawić proces wymiany etnicznej i narodowościowej, jaki miał miejsce na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Najnowsza wystawa jest kontynuacją wcześniejszych działań muzeum, związanych z problematyką przesiedleń.

Ten temat był już poruszany przez nasze muzeum kilkakrotnie w poprzednich latach. W 1995 r. otworzyliśmy wystawę Losy tułaczy, która przez 7 lata gościła w naszym muzeum, w 2007 r. wystawa Dolnoślązacy 1945-47 także opowiadała o losach mieszkańców tej ziemi w tym trudnym okresie. Realizowaliśmy także projekt edukacyjny ze strona niemiecką, gdzie poruszaliśmy temat przesiedleń. Ten projekt został doceniony w Niemczech jako bardzo ciekawy i innowacyjny – mówi kustosz wystawy.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów głogowskiego muzeum, Muzeum Ślaskiego w Goerlitz oraz  Glogauer Heimatbund, z którym MAH współpracuje od wielu lat. Część zabytków udostępnili prywatni kolekcjonerzy. Na pewno na uwagę zasługują bardzo ciekawe fotografie, które pokażemy na tej wystawie. Niektóre z nich będą prezentowane po raz pierwszy. Na pewno ciekawostką będzie też film ukazujący zniszczenia zaraz po oblężeniu – informuje starszy kustosz Jerzy Dymytryszyn, również jeden z organizatorów wystawy.

2015-10-12 Głogów 1945 oczami zwykłych mieszkańcow @MAH (plakat)

Wystawa została podzielona na trzy części. W pierwszej przyjrzymy się miastu i jego mieszkańcom tuż przed wybuchem wojny. Druga część ukazuje Głogów podczas działań wojennych. Trzecia natomiast przedstawia miasto zaraz po zakończeniu wojny.

Przez pryzmat zwykłego człowieka uwikłanego w wielką historię, chcemy pokazać jak trudno było znaleźć się jednostce w czasie wojny i tuż po niej. Na wystawie pojawią się więc relacje zarówno byłych mieszkańców Głogowa, jak i tych współczesnych – wyjaśnia Renata Matysiak.

Wystawę „Głogowianie 1945” wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 15 października o godz. 16.00.

Otwarcie wystawy poprzedzi międzynarodowa konferencja naukowa „Glogau 1945”, która rozpocznie się o godz. 10.30 w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym.