1000 zł nagrody proponuje radny miejski Paweł Chruszcz za wskazanie zakładu przemysłowego z Głogowa, który emituje do powietrza większe ilości arsenu niż Huta Miedzi „Głogów”.
Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że w Głogowie stężenie arsenu w powietrzu przekroczyły w 2013 r. o ponad 250 % dopuszczalne normy. Na przykład w kwietniu i w maju 2013 r. na stanowisku pomiarowym w Głogowie przy ul. Norwida zanotowano średniodobowe stężenie arsenu na poziomie 50 ng/m3, przy czym dopuszczalna norma wynosi 6 nanogramów na metr sześcienny.
Te dane zaniepokoiły nie tylko radnego Pawła Chruszcza, lecz także Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który, w związku z poziomem zanieczyszczenia powietrza również w innych miejscach naszego regionu, postanowił opracować „Program ochrony powietrza dla województwa dolnośląskiego”. W jego ramach powstał „Projekt Programu ochrony powietrza dla strefy dolnośląskiej z uwagi na przekroczenie poziomu docelowego arsenu w powietrzu uchwała ZWD 837/V/15”. Można się z nim zapoznać na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Arsen jest substacją bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Ma działanie rakotwórcze. Może mieć wpływa na rozwój nowotworów skóry, płuc, wątroby, wywoływać zmiany skórne, takie jak rogowacenie, przebarwienia, zapalenia.
– Konkurs ogłaszam w związku ze stwierdzonymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu przekroczeniami średniorocznymi arsenu w Głogowie i ogłoszonym w związku z tym przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu „Projektem Programu ochrony powietrza dla strefy dolnośląskiej z uwagi na przekroczenie poziomu docelowego arsenu w powietrzu”. Z w/w Projektu wynika, że źródła emisji arsenu mający wpływ na przekroczenie w Głogowie są niezidentyfikowane – mówi radny Paweł Chruszcz.
Za zatrucie powietrza arsenem nie można więc, jak twierdzą autorzy „Projektu Programu ochrony powietrza dla strefy dolnośląskiej”, obwiniać tylko Huty Miedzi Głogów, która emituje arsen, ale w dopuszczalnych normach. „Emisje arsenu ze źródeł instalacji eksploatowanych przez KGHM nie przekraczają wartości dopuszczalnych, ustalonych w obowiązujących pozwoleniach regulujących emisję substancji do powietrza. Zasadniczą część ogólnej ilości arsenu wyemitowanego w 2013 r. z zakładów KGHM wyemitowana została przez hutę Głogów (ponad 87% emisji łącznej). (…) Należy podkreślić, że na terenie strefy dolnośląskiej problem stanowi emisja As ze źródeł niezidentyfikowanych. Ten typ emisji przeważa w obszarach przekroczeń poziomu docelowego arsenu, a stężenia kształtowane przez emisję ze źródeł niezorganizowanych szacowane są na poziomie od kilku do kilkunastu ng/m3 . ” – czytamy w projekcie.
Dlatego rady prosi mieszkańców Głogowa, mających informacje o zakładach przemysłowych, które mogą emitować do powietrza znaczne ilości arsenu, o kontakt pod nr 504 075 725 lub poprzez wiadomość na Facebooku. Za potwierdzoną informacje oferuje 1000 zł nagrody. – Pomóż urzędowi, pomóż państwu polskiemu, pomóż sobie znaleźć źródła emisji arsenu w Głogowie – apeluje radny Paweł Chruszcz.