Cała prawda o kobietach…Odważne ilustracje Anny Moderskiej

0
2561

Już od 5 kwietnia w Galerii Edukacji Twórczej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę ilustracji Anny Moderskiej „Kobieta: Człowiek”. Główne obszary zainteresowania artystki to relacje, społeczna rola kobiet, emocje i uczucia, feminizm oraz edukacja seksualna. Pogodna kolorystyka, alegorie, aluzje, mówienie o sprawach trudnych, niewygodnych i niezręcznych- to cechy charakterystyczne dla cyfrowych prac Anny Moderskiej. Wstęp na wernisaż wolny.

Anna Moderska jest ilustratorką oraz rysowniczką. Tworzy w medium cyfrowym. Jest autorką okładek książek, płyt, plakatów. Stale współpracuje ze znanymi oficynami: Muza S. A, Zysk i S-ka, Wydawnictwem Literackim, Wydawnictwem Edukacyjnym, Nowa Era.

Cyfrowe prace ilustratorki obrazują i poruszają tematy, o których głośno nie wypada mówić.To nieodłączna część życia społecznego, ale przemilczana i niedopowiedziana.Uznawane za tematy tabu, niepotrzebnie budzące wstyd, wprowadzające w zakłopotanie, postrzegane jako pruderyjne i odbierane jako oznaka zdeprymowania.

Ilustracje Anny Moderskiej pokazują prawdziwe życie, ukazują kobietę w świecie taką, jaka ona jest, ze wszystkimi słabościami, wadami, gorszymi dniami i zmiennymi humorami. Na obrazach Moderskiej widzimy prawdziwego człowieka z krwi i kości, który ma prawo do słabości .

Artystka niczego nie retuszuje, nie zamiata pod dywan niewygodnych kwestii, nie zakłamuje rzeczywistości. Jej prace są autentyczne, pokazują całą prawdę: czasami niewygodną i wstydliwą.

Oczekiwania wobec płci pięknej stale rosną: kobiety muszą być już nie tylko idealnymi żonami, matkami, ale powinny także odnosić sukcesy zawodowe, olśniewać swoim wyglądem i błyszczeć intelektem, wiecznie młode, chude i uśmiechnięte…

Według Anny Moderskiej ― Kobiecość dla wielu oznacza coś niebywale wzniosłego. Ten piedestał kultywowany przez kulturę i „tradycje” powoduje, że kobieta ma spełniać określone oczekiwania. Od najmłodszych lat bycie kobietą oznacza realizację określonej społecznej normy, od której odbiegania powoduje, że kobieta jest „zbyt” lub „nie dość”. Kobieta ma być niezłomnym symbolem. Nie może być sobą. Staje się dobrem publicznym, a wtedy można ja dowolnie wykorzystać. Dla mnie kobieta naturalnie przede wszystkim jest człowiekiem. Nie piedestałem. Nie pomnikiem. I tak właśnie, mam nadzieję, ilustruje kobietę (a tym samym pewnie i siebie).

Wernisaż wystawy ilustracji Anna Moderska
“KOBIETA: CZŁOWIEK”

Od 5 kwietnia do 27 maja ,Galeria Edukacji Twórczej MOK w Głogowie.