Sezon grzewczy w pełni i niestety niesie on za sobą wiele poważnych zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania zaleceń przeciwpożarowych. Dlatego publikujemy komunikatu prezesa Krajowej Izby Kominiarzy, który będzie także w najbliższą niedzielę, na prośbę Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, kierowany do wiernych poprzez ogłoszenia parafialne czy też w gablotach ogłoszeń parafialnych.
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy
w związku z sezonem ogrzewczym
Sezon zimowy niesie ze sobą zagrożenia związane z ogrzewaniem mieszkań – pożary i zaczadzenia.
Krajowa Izba Kominiarzy popiera kampanię prewencyjną CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA! prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną.
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Obowiązek przeprowadzenia okresowych czyszczeń i kontroli przewodów kominowych dotyczy również budynków jednorodzinnych. Za te czynności odpowiedzialny jest właściciel/zarządca nieruchomości.
Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenia kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu.
W przypadku pożaru |ub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Równocześnie zachęcamy do instalacji czujników tlenku węgla oraz dymu – takie urządzenia mogą uratować zdrowie, a nawet życie mieszkańców. Instalację czujników należy wykonać w konsultacji z kominiarzem podczas okresowej kontroli lub czyszczenia kominów.
Marcin Ziombski
prezes Krajowej Izby Kominiarzy