W czwartek 29 czerwca do Głogowa zawitał Flis Odrzański. Tuż obok głogowskiej MARINY przepłynęła ponad 70-metrowa tratwa, na której zbudowano niewielkie domki.
Flis Odrzański wypływa z Czech
Tegoroczny Flis Odrzański płynie już po raz 22. Wystartował z czeskiego Bohumina (ok. 340 km od Głogowa). To właśnie tam Odra rozpoczyna swoją wędrówkę do Bałtyku. W Bohuminie odbyło się też uroczyste otwarcie Flisu. Trasa dobiegnie końca po dopłynięciu do Szczecina, czemu towarzyszyć będzie parada jednostek Flisu Odrzańskiego, spotkanie żeglarzy z gośćmi przy Chacie Flisackiej, zwiedzanie Szczecina oraz warsztaty ekologiczne dla dzieci.
Gigantyczna tratwa płynie przez Głogów
W ostatni czwartek Flis przepłynął przez Głogów. Każdy, kto akurat był w pobliżu mógł podziwiać olbrzymią, ponad 70-metrową tratwę, która sunęła po Odrze niczym gigantyczny szczupak. Na masywnych drewnianych belach wybudowano trzy niewielkie budynki, w całości wykonane ze słomy i wzmocnione drewnem. Duże wrażenie robił też widok samych flisaków, którzy zwinnie uwijali się na pokładzie. Bez lęku chodzili po mokrym i śliskim drewnie, nie zważając na chlupot rzeki pod stopami.
Pani kapitan
Mogłoby się wydawać, że Flis Odrzański to typowo męski sport. Wielokilometrowa podróż, trudne warunki, w deszczu i w słońcu, w upale i niepogodzie – wszystko to kojarzy się zabawą dla prawdziwych twardzieli. I faktycznie, większość załogantów Flisu stanowią mężczyźni, jednak na ich czele stoi kobieta – kapitan Elżbieta Marszałek. To właśnie ona dowodzi całą flisacką armadą.
Podróż zajmie ponad 2 tygodnie
Jak już wspomniano Flis Odrzański rozpoczął swoją podróż w czeskim Bohuminie i skierował się na północ, w stronę Szczecina. Co ciekawe sam Bohumin leży zaledwie parę kilometrów od granicy z Polską. Cały spływ liczy natomiast jakieś 730–750 km. Samochodem z Bohumina do Szczecina jedzie się mniej więcej 6 godzin. Natomiast flisacy na całą podróż poświęcą ponad 2 tygodnie. Prawdziwa przygoda.
Cele Flisu Odrzańskiego
Flis Odrzański jest organizowany przez Ligę Morską i Rzeczną (LMR) z siedzibą w Gdańsku. Jednym z zadań LMR jest promocja turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry. Taki cel przyświeca również samemu Flisowi Odrzańskiemu. Poza tym chodzi o upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży, o integracje społeczną, propagowanie tradycji flisackich, a także o promocję samej Odry, która posiada ogromny potencjał. Zarówno pod kątem turystyczno-rekreacyjnym, jak i tranzytowym. Bardzo ważnym punktem zadaniowym Flisu Odrzańskiego jest też promowanie ekologii oraz środowiska naturalnego jako dziedzictwa ludzkości oraz walka z dziko powstającą bazą turystyczną i dewastacją środowiska nadodrzańskiego.
Tędy przepływa Flis Odrzański
Na trasie Flisu znajdują się następujące miejscowości: Bohumin, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława, Wrocław, Uraz, Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Cigacice, Nietków, Gostchorze, Krosno Odrzańskie, Połęcko, Urad, Słubice, Gozdowice, Cedynia/Bielinek, Widuchowa, Gryfino, Szczecin.