Nowy kebab w Głogowie. Jego nazwa jest… dziwna

0
1437

Jutro o godz. 10:00 przy ul. Wita Stwosza 28 w Głogowie otwarty zostanie nowy kebab. A raczej kebap, bo taka jest turecka pisownia tego słowa. Nazwa obiektu – ‘Recep Kebap’ – zawiera w sobie również imię obecnego prezydenta Turcji, którym jest Recep Tayyip Ergodan. Ale czy ktoś wyobraża sobie, aby w Polsce powstał lokal o nazwie ‘Adolf Schnitzel’, serwujący tradycyjne niemieckie jedzenie?

Lubimy jeść kebaby (a może kebapy?)

W Głogowie mamy kilka punktów serwujących kebaby. Ta tradycyjna turecka potrawa cieszy się wielkim uznaniem głogowian. I nie ma się co dziwić – kebab jest po prostu smaczny. Weźmy chociażby Urfa Kebap na Starym Mieście, czy knajpkę przy Alei Wolności naprzeciwko McDonalda. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza w piątki i soboty, kiedy miasto tętni życiem.

Teraz dołączy do nich kolejny – o nazwie ‘Recep Kebap’. W internecie już pojawiła się informacja na ten temat. Nowy lokal ma być otwarty jutro o godz. 10:00 przy ul. Wita Stwosza 28 (nieopodal zjazdu w ul. Wiśniową). ‘Recep Kebap’ oferować będzie m.in. tradycyjny turecki chleb, turecką pizzę, no i oczywiście kebap.

Recep to imię tureckiego prezydenta

Warto jednak zastanowić się nad samą nazwą lokalu. Recep to imię obecnego prezydenta Turcji. Jest nim Recep Tayyip Erdogan, człowiek oskarżany o sfingowanie ubiegłorocznego puczu wojskowego w Turcji, a także o wprowadzenie tam rządów totalitarnych i jawne szantażowanie Unii Europejskiej napływem imigrantów. Erdogan kilka miesięcy temu nawoływał swoich rodaków mieszkających w UE, aby intensywnie się rozmnażali, aby zamiast trójki dzieci mieli ich pięcioro. Tego typu słowa mogą nawiązywać do starej koranicznej taktyki wojennej o nazwie ‘hidżra’, co oznacza ‘podbój przez zasiedlenie’.

Oczywiście może być tak, że właściciel lokalu (niestety nie udało nam się ustalić kto nim jest) sam może mieć na imię Recep. Wtedy sytuacja będzie nieco inna. Ale nawet gdyby tak było, to właściciel powinien wiedzieć co się dzieje w Europie i jakie jest nastawienie większości Polaków wobec islamu. W raporcie ‘European Islamophobia Report’ z roku 2016 ponad 70 proc. Polaków było za zatrzymaniem dalszej fali migracji do Europy. Ponadto okazało się, że aż 80 proc. Polaków uważa, że muzułmanie są zagrożeniem dla naszego kraju.

Nie jest też tak, że imię Recep jest jakoś wyjątkowo popularne w samej Turcji. W 2009 r. znajdowało się na 100. miejscu popularności, choć jeszcze w roku 1989 było na miejscu 29. Imię Recep jest mniej więcej tak popularne w Turcji, jak imię Adolf w Niemczech (choć to drugie było bardzo popularne do roku 1940, później Niemcy woleli o nim zapomnieć).

Kebap czyli japko a nie jabłko

Ponadto, nic by się nie stało, aby właściciel lokalu wiedział, że Polacy już dawno spolszczyli sobie nazwę ‘kebap’ i posługują się określeniem ‘kebab’. Zamiast ‘p’ mamy ‘b’, podobnie jak nie piszemy ‘japko’ tylko ‘jabłko’. Lokale przy Alei Wolności najwyraźniej o tym wiedzą, bo tam sprzedaje się kebaby, a nie kabapy.

Na zakończenie warto zadać sobie pytanie: czy ktokolwiek wyobraża sobie, aby nagle w Polsce powstał pub z tradycyjną niemiecką kuchnią serwującą sznycle, która nazywałaby się Adolf Schnitzel?