Jak dbać o żywą choinkę?

0
1288

Przed świętami wielu z nas zadaje sobie pytanie, jaką choinkę wybrać. Sztuczną czy żywą? Żywa choinka dostarcza do domu niepowtarzalny zapach. Trzeba ją jednak odpowiednio pielęgnować, żeby bez problemu przetrwała okres świąteczny.

Okazuje się, że wiele gatunków można wykorzystywać, jako drzewko choinkowe. Jednak najpopularniejszy jest świerk pospolity. –Świerk ma tą wadę, że dosyć szybko się osypuje. Znacznie dłużej utrzyma się choinka jodłowa czy ze świerku kłującego.- mówi Elżbieta Sawczak, nauczyciel w Technikum Leśnym i Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Przyrodniczych w Głogowie. Jeśli chce się, żeby choinka postała w naszym domu przez całe święta można przedłużyć nieco jej żywotność poprzez właściwą pielęgnację. – Przede wszystkim powinniśmy wybierać choinki świeżo ścięte. Zaraz po zakupie najlepiej wstawić ją do wody i tak powinna stać przez cały czas. Jeśli użyjemy jakiegoś stojaka i nie będzie miała dostarczanej wody to będziemy ją mieli bardzo krótko. Choinka jodłowa, która jest nieco trwalsza, nie osypie się, ale zaczną jej zasychać igły. Natomiast, jeżeli końcówkę wstawimy do jakiegoś pojemnika z wodą to ona będzie utrzymywać dłużej świeżość. – tłumaczy Elżbieta Sawczak.  Żeby poznać czy choinka, którą chcemy kupić jest świeża, należy spojrzeć na jej igły. Igły świeżej choinki są żywo zielone i nie osypują się. Jeśli więc nie chcemy mieć kłopoty z pielęgnowaniem choinki lepiej wybrać sztuczną. Ta świeża musi mieć zapewnioną duża wilgotność i możliwie jak najchłodniejsze pomieszczenie.

Przy okazji przypominamy, że nie wolno samemu wycinać z lasu choinek. – Absolutnie nie wolno nam wycinać drzew z uprawy leśnej. W lasach, jeśli są produkowane choinki to jest to na specjalnie wyznaczonych miejscach. Jeżeli chcemy uzyskać taką choinkę prosto z lasu należy zwrócić się do leśniczego, który takie drzewko może nam udostępnić. –mówi Elżbieta Sawczak. Drzewko zanim trafi do naszego domu musi rosnąć około 12 lat. W Zespole Szkół Przyrodniczych także prowadzi się własną plantacje drzew choinkowych. Uczniowie uczą się na niej jak sadzić, pielęgnować, a potem wycinać drzewa.