Bezpłatna pomoc prawna dla ofiar przestępstw

0
1041

Dzisiejszy poniedziałek rozpoczął Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W całej Polsce uruchomiono punkty pomocy dla poszkodowanych, w których będzie udzielana bezpłatna pomoc prawna. Co roku w obchodach czynnie uczestniczą: sądy, prokuratury, policja, prawnicze samorządy zawodowe oraz liczne organizacje pozarządowe. Jest to już kolejna akcja koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.Celem prowadzonych działań jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby ofiar przestępstw, a także niesienie praktycznej pomocy takim osobom.

„Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym” obchodzony jest zawsze w lutym nieprzypadkowo. Ma to ścisły związek z datą 22 luty. To właśnie ten dzień został ustalony przez Parlament Europejski Dniem Ofiar Przestępstw. Jest on obchodzony w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

W polskich kalendarzach 22 luty widnieje jako oficjalne święto od 2003 roku, na mocy przyjętej ustawy Sejmu RP z 12 lutego. Głównym założeniem przyjętej uchwały jest monitorowanie sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia.

Osoby, które są ofiarami przestępstwa mogą skorzystać z bezpłatnej porady prawnej, udzielanej przez asystentów sędziego w budynku Sądu Rejonowego w Głogowie, w dniach od 19 do 25 lutego, w godzinach od 13.00 do 15.30 w Biurze Obsługi Interesanta.

Do akcji włączyła się także głogowska Policja

W ramach Obchodów Tygodnia Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Informacji będą udzielać aktualnie dyżurujący policjanci ― mówi oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie Bogdan Kaleta.

 Szczegółowe informacje oraz pełny wykaz organizacji, które udzielają bezpłatnych porad prawniczych znajdują się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz www.FunduszSprawiedliwosci.gov.pl

Warto też wspomnieć, że od lutego 2009 roku działa serwis informacyjny www.pokrzywdzeni.gov.pl

Na stronie internetowej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje:

  • prawa osób pokrzywdzonych,
  • adresy instytucji oraz organizacji pozarządowych, które zajmują się świadczeniem pomocy psychologicznej i prawnej.

Portal został stworzony z myślą o potrzebach społeczeństwa, głównie ofiar przestępstw. Wszelkie informacje dostępne na serwisie pisane są prostym i zrozumiałym językiem, pozbawionym prawniczych definicji i specjalistycznych sformułowań.