Górnicy świętują Barbórkę

0
1337
2013-12-03-tradycje-barborki@zaglebie-miedziowe@Glogow-karczma_glogow_1354011781

Dziś oficjalny początek górniczego świętowania. W dniu imienin Barbary, patronki górników obchodzona jest Barbórka. Tradycja Barbórki jest starannie kultywowana we wszystkich ośrodkach górniczych, a pochody lisów, skoki przez skórę, karczmy piwne, zabawy górnicze są jej stałymi elementami. Górnicy z KGHM-u będą świętować razem z  pracownikami należących do miedziowej spółki kopalń w USA, Kanadzie i Chile.

Dzisiaj, 4 grudnia obchodzone jest święto górnicze zwane Barbórką. W Zagłębiu Miedziowym obchody barbórkowe rozpoczęły się już w listopadzie. W ramach święta organizowane są nie tylko oficjalne uroczystości, ale także sportowy bieg o „Lampkę górniczą”, spotkania przedstawicieli KGHM-u z młodzieżą ze szkół, spotkania z jubilatami, którzy pracują w kombinacie oraz emerytami, którzy pracowali w kopalniach Polskiej Miedzi.

Wczoraj, w przeddzień święta patronki górników – świętej Barbary – w miedziowym koncernie w Lubinie rozpoczęły się obchody tradycyjnej Barbórki. Tym razem wzięli w nich udział nie tylko pracownicy z kopalń Legnicko-Głogowskiego Zagłębia, lecz także ich koledzy ze spółek kontrolowanych przez KGHM ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i z Chile, gdzie KGHM uruchomił kilka tygodni temu kopalnię miedzi w Sierra Gorda. Dla części pracowników KGHM International, czyli dawnej Quadry, to już druga polska Barbórka. W zeszłym roku goście zza oceanu mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć, jak wyglądają obchody święta górniczego. Dla gości z zagranicy jest to wielkie przeżycie – nigdzie indziej na świecie nie obchodzi się tak tego święta jak w Polsce.

Ze świętem górników nieodłącznie związane są tradycyjne karczmy piwne. W tym roku władze spółki zaplanowały przynajmniej kilkadziesiąt różnych wydarzeń, w których będzie uczestniczyć nawet kilkanaście tysięcy osób.

Już od paru dni odbywają się tradycyjnie piwne karczmy dla panów i combry dla pań oraz wiele oficjalnych uroczystości, gdzie wręczane są nagrody, wyróżnienia i medale dla górników. Górnicy podczas wszystkich uroczystości są obowiązkowo ubrani w mundury górnicze.

Święta Barbara jest prawie na całym świecie uznawana za patronkę braci górniczej – do Polski jej kult przywędrował już w średniowieczu z Czech. Obrazy i figury patronki znajdują się nie tylko w kopalnianych cechowniach, ale też w górniczych domach i kościołach

Wczoraj, 3 grudnia, do stolicy zjechali przedstawiciele całego krajowego przemysłu wydobywczego. Na zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej, Bronisława Komorowskiego stawili się górnicy kopalń węgla kamiennego, brunatnego, rud miedzi, ropy i gazu, soli oraz instytucji działających na rzecz tego przemysłu.