Głogów: Cisi Pracownicy Krzyża rozszerzą swoją działalność

0
1870
zdjęcie-2014-05-06-przekazanie-nieruchomości-Cichym-Pracownikom-Krzyża@Głogów-01

Działki po dawnych warsztatach szkoły samochodowej zostały przekazane za symboliczną kwotę 12 tysięcy złotych Cichym Pracownikom Krzyża. Decyzję taką podjęła Rada i Zarząd Powiatu. Przekazany teren został wyceniony na 1 mln 200 tysięcy złotych. Cisi Pracownicy Krzyża zamierzają zagospodarować obiekty, w których odbywać się będzie przede wszystkim rehabilitacja dzieci, edukacja i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

– “Poprzez uchwałę Rady Powiatu i Zarządu zdecydowaliśmy się na przekazanie tych obiektów za 1% wartości nieruchomości. Przez te lata kiedy Cisi Pracownicy Krzyża funkcjonują, pełnią ważną rolę ośrodka dla osób niepełnosprawnych, dzieci i osób starszych. Oferując te nieruchomości chcielibyśmy podziękować za to wszystko, licząc na to, że ta działalność się jeszcze rozszerzy” – mówi starosta Rafael Rokaszewicz.

Przekazany teren to 6 działek o powierzchni ok. 0,5 h, które wycenione zostały na blisko 1 mln 200 tysięcy złotych. Tym samym teren, który teraz należy do wspólnoty to 4,5 h.

Cisi pracownicy Krzyża mają już plany jak zagospodarować otrzymane nieruchomości – “Ideą bł.  Novarese był integralny rozwój osób niepełnosprawnych i w kierunku takiej działalności chcielibyśmy odremontować te obiekty” – mówi siostra Małgorzata Malska.

Głównym celem jest dzienna działalność rehabilitacyjna, rekreacyjna i sportowa. Jak podkreśliła siostra Malska, wspólnocie szczególnie zależy na aktywizacji dorosłych osób niepełnosprawnych – “Myślę, że tu jest nisza oraz duża potrzeba zagospodarowania tej przestrzeni i wyjścia naprzeciw tym rodzinom, które mają w domach osoby niepełnosprawne, ponieważ tych ośrodków w Głogowie jest niewiele” – wyjaśnia s. Malska.

Ideą jest także powstanie przedszkola integracyjnego. Już teraz Cisi Pracownicy Krzyża starają się o środki na budowę integracyjnego placu zabaw dla dzieci.

Z pewnością będzie to olbrzymie przedsięwzięcie, na które potrzebne będą ogromne nakłady finansowe. Budynki po dawnych warsztatach są w stanie degradacji. Pracownicy wspólnoty zamierzają zdobywać środki poprzez projekty, a także ubiegać się o pieniądze m.in. z PFRON-u i Urzędu Marszałkowskiego – “Jeżeli te projekty będą dobre, celowe i pomocne w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych to myślę, że znajdą swoje uzasadnienie, żeby pozyskać dofinansowanie” – mówi siostra Małgorzata. Pomoc i wsparcie w pozyskiwaniu środków zadeklarowały władze starostwa.

“Cieszymy się, że jesteśmy na takim etapie, że osoby niepełnosprawne dopominają się pewnych rzeczy, bo są świadome swoich praw. My jako samorząd te potrzeby realizujemy, a dzięki stowarzyszeniom i organizacjom takim jak Cisi Pracownicy Krzyża jest nam o wiele łatwiej” – mówi wicestarosta Grzegorz Aryż.