Przemoc wobec dzieci nie jest już tematem tabu. Oni się do tego przyczynili

0
1350
2014-10-16 15-lecie SDDiM Szansa @Mayday (fot.P.Dudzicki) 26

Po 15 latach działalności ma mocną pozycję w lokalnej społeczności. Cieszy się wizerunkiem kompetentnej i silnej organizacji. Głogowska SZANSA obchodzi w tym roku swój jubileusz. W uroczystości, która odbyła się 16 października, uczestniczyło wielu gości, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń z Dolnego Śląska i nie tylko, bo SZANSA jest znana w całej Polsce – Z Warszawy przyjechał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, by wręczyć Stowarzyszeniu Odznakę Honorową za „Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.”

SZANSA działa od 1999 roku. Od samego początku sprawą pierwszorzędową Stowarzyszenia była działalność na rzecz dzieci pokrzywdzonych i ich ochrona.

Zaczęło się od projektu „Szkolny Program Przeciwdziałania Przemocy, w ramach którego przeszkolono wszystkich pracowników szkoły, ówczesnej szkoły podstawowej nr 3.
Później przeprowadzono badania pokazujące skalę zjawiska krzywdzenia dzieci w Głogowie.

Pierwszym międzynarodowym projektem realizowanym przez Stowarzyszenie był projekt „Dziecko krzywdzone” finansowany  przez Open Society Instytut – „ Od 15 lat nieprzerwanie robimy wszystko, aby chronić najmłodszych, aby pomagać im w trudnych sytuacjach, aby młodzi ludzie mogli realizować swoje pasje, aby ich prawa były chronione i aby wspierać ich w działaniach na rzecz ich własnego rozwoju”– opowiada Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia.

I to się nie zmieniło do dziś.

Misja, zasady i wartości, które od początku wyznaczały działalność Stowarzyszenia są wciąż takie same. Jednak wachlarz działań znacznie się rozszerzył – „Głównym celem naszych działań od początku była pomoc dzieciom i rodzinie. W tej chwili nauczyliśmy się robić to w dużo szerszy sposób. Nauczyliśmy się współpracować i działać na różnych obszarach, ciągle dotyczących dziecka i jego ochrony” – mówi Anna Lechowska.

Stowarzyszenie od lat uczestniczy w pracach lokalnych zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy, współpracuje z Sądem Rejonowym, głogowską prokuraturą, ze szkołami na terenie całego powiatu. SZANSA prowadzi działania, które podnoszą świadomość społeczną w zakresie ochrony dzieci, wzmacnia kompetencje grup zawodowych w tym zakresie. Organizuje lokalne kampanie społeczne, szkolenia, konferencje.

Niewątpliwie jednym z największych sukcesów jest to, że dzięki głogowskiej SZANSIE temat dotyczący przemocy wobec dzieci i ich ochrony został zauważony.

Siłą Stowarzyszenia są ludzie

Nieustanne podnoszenie kompetencji spowodowało, że ludzie pracujący w SZANSIE stali się specjalistami w dziedzinie ochrony dzieci – i to zdaniem Anny Lechowskiej jest także jednym z największych osiągnięć –„Dla mnie największym sukcesem jest zespół ludzi, z którymi pracuję. To że oni się identyfikują z tym co robimy, są niezwykle kreatywni i otwarci.”

Do SZANSY często przychodziły osoby, które dopiero szukały swojej drogi w życiu. „Trafiłam do SZANSY 15 lat temu. Cały ten czas był dla mnie okresem rozwoju własnego i edukacyjnego –najlepszy i najciekawszy okres pod każdym względem i do dzisiaj tak jest” – mówi Martyna Rybka, która w SZANSIE zaczynała jako wolontariusz, a obecnie jest pracownikiem SZANSY i członkiem Zarządu.

Bardzo często młodzież, która przychodzi do Stowarzyszenia na terapie, zajęcia, warsztaty zostaje później wolontariuszami, którzy także stanowią o sile Stowarzyszenia. Jak podkreśla Anna Lechowska praktycznie każde działanie SZANSY realizowane jest z pomocą wolontariuszy i wolontariuszek. W SZANSIE działają też wolontariusze z innych państw. Przykładem jest Sara, wolontariuszka z Hiszpanii, która jak sama mówi SZANSA stała się dla niej prawdziwą szansą – „Tutaj mam szansę pokazać to, co mogę ofiarować innym i pracować z wspaniałymi ludźmi”

2014-10-16-15-lecie-SDDiM-Szansa--Mayday-fot.P.Dudzicki-54

Sukces niejedno ma imię

Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów, jakie Stowarzyszenie odniosło przez te 15 lat.

„Dla mnie spektakularnym wydarzeniem było utworzenie Klubu Działań Twórczych OM STUDIO, czyli piwnicy, gdzie młodzież może realizować własne pasje muzyczne i artystyczne”Łukasz Zygiel, który także zaczynał jako wolontariusz 12 lat temu.

„Dla mnie największym sukcesem jest to, że dzieci z którymi pracuję, wracają do SZANSY i nie dlatego, że ktoś ich zmusza, ale dlatego, że sami tego chcą” – mówi Tomasz Wadas.

Kolejnym wielkim osiągnięciem jest ustabilizowana pozycja SZANSY w społeczności i to nie tylko lokalnej. Stowarzyszenie ma wizerunek profesjonalnej i silnej organizacji. „Ta pozycja, którą zyskaliśmy zobowiązuje do tego, aby dzielić się doświadczeniem oraz zachęcać innych działaczy społecznych”– twierdzi Łukasz Zygiel.

W 2010 roku z inicjatywy SZANSY powstała Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych. SZANSA jest też inicjatorem powstania porozumienia organizacji pozarządowych z terenu powiatu głogowskiego, które funkcjonuje pod nazwą RONDO – Głogowskie Partnerstwo Organizacji Pozarządowych w Głogowie.

Specjaliści z SZANSY uczą jak założyć stowarzyszenie czy fundację, jak napisać projekt itp. Mają nawet inkubator NGO – udostępniają to miejsce nowym organizacjom, gwarantując wyposażenie w odpowiedni sprzęt i pomoc merytoryczną. Docierają ze swoją ofertą do organizacji wiejskich, pomagają w rozwoju nowym i małym organizacjom.

Zarówno społeczeństwo jak i lokalne władze inaczej niż 15 lat temu postrzegają organizacje pozarządowe i ich funkcjonowanie w życiu społecznym. Jednak jak zauważa Anna Lechowska wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia – „Myślę, że zrobiliśmy mały krok, a potrzebujemy takiego solidnego pójścia naprzód. Brakuje mi zrozumienia i działania dla wspólnego dobra społecznego.”

Uwieńczeniem Jubileuszu było wręczenie Odznaki Honorowej za „Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”. Odznakę wręczył Marek Michalak który przyjechał do Głogowa specjalnie po to, by wspólnie z SZANSĄ świętować jej jubileusz.

„SZANSA to świetna organizacja, nie tylko dlatego, że jest znana, ale dlatego, że jest skuteczna. Widzi problemy, nie skupia się na przyczynkowym rozwiązaniu, ale widzi szerszy kontekst. Pracuje zarówno z młodzieżą, jak i dziećmi młodszymi oraz rodzicami”– powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

2014-10-16 15-lecie SDDiM Szansa bankiet @Pod starym głogiem (fot.P.Dudzicki) 02