Głogowianin musi wykazać się nie tylko pomysłem, ale też inicjatywą

0
1497

Po raz pierwszy w historii samorządu lokalnego mieszkańcy Głogowa zdecydują jakie inwestycje i zadania będą realizowane w Głogowie. Do 15 września można zgłaszać projekty, które przewidziane będą do realizacji w ramach pierwszego w naszym mieście budżetu obywatelskiego. Głogowianie w wyniku konsultacji zadecydują na co zostanie wydane 2 mln złotych.

Czas na Głogów

W Głogowie po raz pierwszy powstanie budżet obywatelski. Po raz pierwszy w historii samorządu lokalnego Głogowa to mieszkańcy będą decydować o tym, na co wydane zostaną publiczne pieniądze.

Prace nad założeniami do tego budżetu trwały wiele miesięcy. Uchwalę w sprawie budżetu obywatelskiego radni miejscy przyjęli w maju na sesji Rady Miasta. Budżet obywatelski inaczej nazywany jest budżetem partycypacyjnym. Zgodnie z definicją jest to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli.

Historia budżetów partycypacyjnych sięga swoimi korzeniami lat ’80. Pierwszy raz narzędzie takie zostało zastosowane w mieście Porto Alegre w Brazylii. Obecnie taka forma partycypacji stosowana jest w wielu krajach na całym świecie. Choć tematyka budżetów obywatelskich została wielokrotnie opisana przez naukowców, nie istnieje jeden powszechnie obowiązujący model budżetu partycypacyjnego. Wszystko zależy od tego, w jakim celu się go wprowadza i jakim celom ma służyć.

W Polsce budżet obywatelski po raz pierwszy wprowadzono w 2011 w Sopocie, obecnie wprowadzany jest w wielu miastach na poziomie budżetu gminy, m.in. w Poznaniu, Łodzi, Tarnowie, Wrocławiu, Elblągu, Gdańsku czy Wodzisławiu Śląskim.

2 mln do wydania

Do dyspozycji będzie 2 mln złotych. Pierwszy budżet obywatelski będzie realizowany w roku 2015, ale już teraz mieszkańcy powinni składać swoje propozycje.

Głogowianie mogą składać projekty inwestycyjno-remontowe oraz projekty niemajątkowe, czyli np. zorganizowanie spotkania czy konferencji. Wartość jednostkowa zgłoszonego projektu majątkowego zlokalizowanego na terenie gminy nie może przekroczyć kwoty 200 tysięcy złotych brutto. Wartość zgłoszonego projektu niemajątkowego nie może przekroczyć kwoty 10 tysięcy złotych brutto.

21 lipca rozpoczął się nabór projektów do budżetu obywatelskiego. Na stronie www.glogow.pl została utworzona specjalna zakładka z informacją o ogólnych zasadach budżetu. Na stronie można też znaleźć formularz do projektów majątkowych i niemajątkowych. Poprzez stronę można też zgłaszać swoje projekty.

Głogowianin musi wykazać swoją obywatelskość

Na początek trzeba mieć pomysł na inwestycję, która zdaniem mieszkańca Głogowa jest ważna i chciałby, żeby była zrealizowana. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza, w którym należy uzasadnić celowość swojego pomysłu, napisać jak go zrealizować, co jest potrzebne do jego realizacji i obliczyć koszty.

Jak mówi Piotr Poznański, Kierownik Działu Polityki i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Miejskim Głogów, formularz jest skonstruowany w taki sposób, żeby mieszkaniec Głogowa wykazał się nie tylko pomysłem, ale też inicjatywą – „Nam chodzi przede wszystkim o to żeby, wzbudzić w mieszkańcach Głogowa aktywność społeczną”  – mówi Piotr Poznański

Ważne też jest, aby prawidłowo oszacować i skalkulować koszty planowanej inwestycji. Tutaj o pomoc można się zwrócić do miejskich urzędników. Nie można natomiast oczekiwać, że to urzędnicy oszacują i skalkulują nasz pomysł – „Wtedy zakłócona zostałaby obywatelskość, a my chcemy inicjatywy od obywateli, a nie tylko samego pomysłu” – mówi Poznański.

W razie pytań i wątpliwości można pisać  na adres obywatel@glogow.um.gov.pl.

Ostatnim krokiem jest zebranie wymaganej ilości podpisów pod projektem. Propozycja projektu wnioskowanego do zrealizowania w ramach „Budżetu Obywatelskiego 2015 w Głogowie” musi być poparta przez grupę co najmniej 30 osób.

2014-07-30-budżet obywatelski spotkanie@Szansa-Głogów002

Mieszkańcy zdecydują jakie projekty będą realizowane w mieście

15 września to czas do kiedy głogowianie mogą składać projekty. Po tym terminie zostanie utworzona baza projektów, która będzie podzielona na cztery grypy odpowiadające poszczególnym osiedlom w mieście oraz projekty ogólnomiejskie. Na każdą grupę przeznaczone będzie 400 tysięcy złotych.

Mapki z poszczególnymi okręgami konsultacyjnymi można znaleźć na stronie urzędu miejskiego. „Dokonaliśmy takiego podziały, ponieważ projekty mogą być związane z inwestycją w konkretnym rejonie miasta, ale będą też projekty związane z zdaniami, które integrują całą społeczność Głogowa” – mówi Piotr Poznański.

Zgodności formalno-prawnej złożonych projektów będzie pilnował powołany zespół konsultacyjny złożony z przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych miejskich i urzędników.

Kolejnym etapem będzie głosowanie, które zostanie przeprowadzone jesienią, od 6 do 27 października. Głogowianie będą mogli głosować na projekty na stronie internetowej www.glogow.pl/obywatel oraz w wyznaczonych siedzibach: w Urzędzie Miejskim oraz filiach Biblioteki miejskiej przy ul. Perseusza oraz Mieszka I.

Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać dwa głosy. Pierwszy głos na projekt związany z jednym z osiedli Głogowa i drugi na projekt ogólnomiejski. Projekty wybrane największą liczbą głosów będą zrealizowane w 2015. Odpowiedzialność za ich realizację będzie spoczywać na gminie miejskiej Głogów. Co ważne na projekty mogą głosować wszyscy mieszkańcy Głogowa – nie ma tutaj ograniczenia wiekowych.

Mieszkańcy Głogowa po raz pierwszy będą mieli okazję uczestniczyć w budżecie obywatelskim. Czy będą kolejne to będzie zależało tylko od głogowian – od ich inicjatywy i zainteresowania.

Pobudzić społeczeństwo do działania chcą głogowskie organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie SZANSA deklaruje pomoc mieszkańcom Głogowa, którzy będą mieli problem w wypełnieniu formularza. „Chcemy spotykać się z ludźmi, żeby im powiedzieć o budżecie obywatelskim” – mówi Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia SZANSA

Kampania promocyjna ruszyła. Im więcej osób usłyszy o budżecie obywatelskim i jego idei, tym większa szansa na różnorodne i ciekawe pomysły.

„Teraz najważniejszym celem jest, żeby jak najwięcej mieszkańców zgłosiło projekty” – podsumowuje Piotr Poznański.

2014-07-30-budżet obywatelski spotkanie@Szansa-Głogów001