Jaka będzie strategia województwa dolnośląskiego?

0
1327

Wczoraj (29 listopada) w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020. W czasie konsultacji mieszkańcy oraz członkowie głogowskich instytucji mogli podać swoje propozycje, które powinny znaleźć się w strategii. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zapewniają, że Głogów jest ważnym miastem na mapie województwa dolnośląskiego i na pewno nie zostanie pominięty przy realizacji inwestycji.

Stolicą województwa dolnośląskiego jest Wrocław. To największe miasto w regionie zapewne naszemu miastu próżno się z nim porównywać. Nie oznacza to jednak, że Głogów powinien być pomijany w planach władz województwa dolnośląskiego. I jak zapewniają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wcale tak nie jest. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że wczoraj (29 listopada) w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się spotkanie, w trakcie którego można było zgłaszać swoje uwagi do Strategii Województwa Dolnośląskiego 2020. – Chciałem pokreślić, że Głogów jest jednym z ważniejszych miast na terenie Dolnego Śląska, a wraz z aglomeracją Legnicko – Głogowską tworzy lokomotywę rozwoju naszego województwa. W naszej strategii na okręg ten zwracamy szczególną uwagę. Wiemy, że ten region potrzebuje wytworzenia nowych kompetencji bazując na pewnym talencie, który ten subregion posiada. I nie boje się tu użyć słowa “talent”. Chodzi tu o uwarunkowania rozwoju. Sądzę, że dopóki tu jest miedź należy rozwinąć kompetencje z szeroki przetwórstwem – mówi Maciej Zatej, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Mieszkańcom Głogowa najbardziej zależy jednak na rozwoju dróg, a głównie na drugiej przeprawie mostowej. Problem ten jest przecież od lat poruszany na różnych szczeblach. – Faktycznie przewidujemy tworzenie infrastruktury transportowej i poprawę mobilności. Zwracamy także uwagę na obwodnicę w Głogowie. Nie jest to jednak wpisane wprost. Strategia jest ogólna służy, więc tylko do wyznaczenia kierunków – dodaje Maciej Zatej. Konsultacje dotyczące strategii prowadzone będą do 18 grudnia. Po zamknięciu dyskusji zostanie stworzona lista wniosków, które zostaną zgłoszone. Następnie zostanie to opracowane, a pod koniec stycznia będzie gotowa ostateczna wersja strategii, która trafi pod obrady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Później będzie to baza do prowadzenia polityki rozwoju przez samorząd województwa dolnośląskiego.