Żółta woda z kranu? Bez obaw. Nadal można ją pić

0
1219

Głogowski PwiK przekonuje, że głogowska kranówka jest czysta i smaczna. Okazuje się jednak, że zdatna do picia woda nie musi być ani czysta, ani smaczna.

Kilka dni temu na facebookowym profilu Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie zamieściło zdjęcie z hasłem „Głogowska kranówka? Lubię to!”. Faktycznie, właściwie nie zdarza się, aby głogowianie skarżyli się na jakość wody. Dochodzi do tego najczęściej, gdy trwają prace modernizacyjne lub w czasie awarii wodociągów. Wówczas woda albo ledwo płynie, albo nie płynie wcale. Zdarza się również, że woda ma dziwny kolor. Wówczas reakcja jest najczęściej taka sama. Żółta woda? Nie piję! Mętna woda? Nie piję!

Żółta, mleczna i brunatna – na co zwrócić uwagę?

Okazuje się , że zmiana zabarwienia kranówki wcale nie musi oznaczać, iż nie nadaje się ona do picia. Żółtawa woda często leci w czasie różnych prac naprawczych czy remontów. Żółtawy kolor oznacza, iż w wodzie tej zawarty jest tzw. film biologiczny (naturalny śluz), który pokrywa ściany wodociągów. Zawiera on związki żelaza, które w kontakcie z tlenem nadają wodzie żółtawy odcień. Taka woda nadal jest bezpieczna. Nie traci ani swojego składu, ani właściwości. Można to sprawdzić samemu. Wystarczy ją przegotować, a żółta barwa zniknie.

Podobnie kiedy woda z kranu wydaje się mleczna czy biaława, jakby lekko gazowana. Tutaj też nie ma się czym martwić. Odpowiedzialne za to jest powietrze atmosferyczne, które zassane zostało ze zbiornika wodociągowego do sieci. Setki tysięcy mikropęcherzyków powietrza sprawiają wrażenie „mlecznej wody”. W tym wypadku również jej skład i jakość nie ulegają zmianie. Jeśli ktoś obawia się taką wodę pić, wystarczy nalać jej do naczynia i odczekać parę minut. Białawy kolor zniknie.

Warto natomiast zwrócić uwagę na kolor brunatny. Brunatna, ciemna woda może świadczyć o zanieczyszczeniach pochodzących z działalności rolniczej lub ze ścieków. Woda taka może zawierać detergenty, pestycydy, herbicydy, rozpuszczalniki, albo oleje. Z tego względu nie powinno się jej pić.

A jeśli woda dziwnie pachnie?

Niecodzienny zapach wody również zniechęca nas do jej picia. Najczęstszymi przyczynami są tutaj chlor, metale, bakterie lub rozmaite skażenia chemiczne. Z tymi ostatnimi spotykamy na terenie Głogowa rzadko lub wcale. Jednak słyszy się, że tu i ówdzie woda dziwnie pachnie.

Zasada jest na ogół taka: jeśli woda pachnie chlorem lub ma posmak metaliczny, to nie ma się czego obawiać. Wprawdzie i tak większość ludzi jej nie wypije. Jednak warto wiedzieć, że nie jest ona szkodliwa. Każdy inny zapach (np. stęchlizny lub zgniłych jaj) powinien nas zaniepokoić.