Zmiany w głogowskich i chocianowskich szkołach

0
1801

Osiem klas w szkole podstawowej, kolejne cztery w liceum lub pięcioletnie technikum – takie zmiany wprowadził rząd w szkołach. Wiążą się nieodłącznie z wygaszaniem gimnazjów, co dla samorządów stanowi nie lada wyzwanie. W wielu miastach w całej Polsce podjęto już stosowne uchwały stanowiące o losie obecnych szkół podstawowych i gimnazjów. Nie inaczej jest na Dolnym Śląsku w tym chociażby w Głogowie i Chocianowie.

Głogowskie szkoły czeka wielka reorganizacja. W lutym na posiedzeniu Rady Miasta podjęto stosowne uchwały określające, które 6-letnie szkoły podstawowe przekształcą się w placówki 8-letnie, które szkoły gimnazjalne zostaną przekształcone w samodzielne szkoły podstawowe, a które staną się częścią innych placówek. I tak od 1 września:
• Szkoła Podstawowa nr 6 przekształca się w ośmioletnią szkołę podstawową,
• Szkoła Podstawowa nr 10 przekształca się w ośmioletnią szkołę podstawową,
• Szkoła Podstawowa nr 12 przekształca się w ośmioletnią szkołę podstawową,
• Szkoła Podstawowa nr 13 przekształca się w ośmioletnią szkołę podstawową,
• Szkoła Podstawowa nr 14 przekształca się w ośmioletnią szkołę podstawową,
• Gimnazjum nr 1 włącza się do Szkoły Podstawowej nr 2,
• Gimnazjum nr 2 włącza się do Szkoły Podstawowej nr 3,
• Gimnazjum nr 3 przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 8 z oddziałami integracyjnymi,
• Gimnazjum nr 4 włącza się do Szkoły Podstawowej nr 7,
• Gimnazjum nr 5 przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 11.

Największe wątpliwości wśród mieszkańców miasta budzi włączanie budynków gimnazjów w skład podstawówek, które spowoduje rozdzielenie młodszych i starszych dzieci do dwóch, mocno oddalonych od siebie obiektów. Tak jest chociażby w kwestii Gimnazjum nr 1 oraz SP nr 2. Uczniowie początkową część edukacji spędzą w budynku obecnej szkoły podstawowej, ale ostatnie klasy kontynuować będą naukę już w budynku znacznie oddalonym od wcześniejszej szkoły. Będzie to wyzwaniem logistycznym dla rodziców posiadających starsze i młodsze pociechy, które trzeba będzie zaprowadzić do dwóch różnych szkół. Według Klubu Wyborców Jana Zubowskiego oraz wiceprezydent Bożeny Kowalczykowskiej Gimnazjum nr 1 z powodu zbyt małej liczby uczniów w jego rejonie nie może zostać przekształcone w osobną placówkę. Niemal wszyscy radni zgodzili się na takie rozwiązanie, poza Pawłem Chruszczem, któremu nie spodobał się pomysł, aby dzieci w połowie nauki zmieniały budynek szkoły.

Jednak nie są to jedyne zmiany w głogowskim szkolnictwie. Powoli zostanie wygaszana działalność Technikum nr 6 czyli tzw. Szkoły Przyrodniczej. Jest to spowodowane coraz mniejszym zainteresowaniem kierunkami, które oferuje placówka, w związku z czym jej utrzymanie staje się nieopłacalne. Nabór do tego technikum nie będzie już przeprowadzany a obecnie prowadzone tam kierunki kształcenia będą uruchamiane w innych głogowskich szkołach średnich. Uczniowie jednak dokończą swoją edukację w tym samym budynku, gdzie ją rozpoczęli.

Technikum nr 6 w Głogowie szkoła przyrodnicza ogrodnicza

 

W Chocianowie również już teraz zaczęto planować konkretne zmiany w tamtejszych placówkach. Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe. Projekt przesłany zostanie do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i związków zawodowych, a ostateczna treść uchwały i decyzja w sprawie chocianowskich szkół będzie nam znana po przedstawieniu opinii kuratora. Do 31 marca Rada Miejska podejmie także ostateczną uchwałę dotyczącą sieci szkół w gminie.

Istotnym elementem projektu uchwały jest włączenie Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi do Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Zaproponowane przez gminę rozwiązanie, pozwala zachować dotychczasowe obwody szkół. Pozwoli także zachować dotychczasową liczbę szkół podstawowych. Jednocześnie z mocy prawa, wszystkie szkoły podstawowe stają się szkołami ośmioklasowymi. W praktyce będzie wyglądało to tak, że w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019, w połączonej z gimnazjum szkole podstawowej w Chocianowie, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia.

Mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów: Zaproponowane przez nas rozwiązanie ukierunkowane było zarówno dobrem dzieci, jak i ochroną etatów nauczycielskich w gimnazjum. Wzięliśmy pod uwagę analizę demograficzną dzieci urodzonych w latach 2010- 2016, oczekiwania rodziców oraz warunki organizacyjne w szkołach ˗ oraz dodaje – Każda reforma budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Przed nami jeszcze długa droga przed wprowadzeniem zmian, w tym decydująca opinia kuratora oświaty.

Ustawodawca dał samorządom możliwość wyboru przekształcenia gimnazjum w kilku wariantach. W Chocianowie miałoby to nastąpić poprzez włączenie gimnazjum do szkoły podstawowej, drugą zaś opcją miałoby być wygaszenie gimnazjum. Trzeci wariant zakłada przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową. Propozycja gminy, o włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Pozwoli ona uchronić nauczycielskie etaty w szkołach oraz przede wszystkim, nie zaburzy w większym stopniu organizacji nauczania, co pozwoli stworzyć racjonalny podział klas w obu budynkach szkół w Chocianowie (ul. Wesoła oraz budynek gimnazjum przy ul. Szkolnej).

Zmiany w oświacie budzą wiele wątpliwości szczególnie wśród nauczycieli, którzy obawiają się utraty pracy. Już teraz pojawiają się pytania dotyczące szczegółowych zmian w strukturze organizacji szkół. Na tym etapie nie możemy jeszcze mówić o konkretach. Podjęliśmy uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego. Projekt przesłany zostanie do zaopiniowania do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i związków zawodowych. Jeśli opinia będzie pozytywna, a uchwała o docelowej sieci szkół podjęta, wówczas szkoły rozpoczną pracę nad arkuszami organizacyjnymi, gdzie rozpatruje się stan osobowy szkoły – wyjaśnia Burmistrz Chocianowa oraz dodaje: Reforma niesie ze sobą dodatkowe koszty. Fundusze, które przekierowane zostaną na oświatę, niestety będą musiały odbyć się kosztem innych inwestycji w gminie i nie jesteśmy w stanie tego pominąć. Przystosowanie szkół podstawowych do nauczania w systemie ośmioklasowym jest teraz priorytetowe.

Według projektu na terenie gminy Chocianów działać będzie Szkoła Podstawowa w Chocianowie przy ul. Wesołej, ale zajęcia prowadzone będą także w budynku obecnego gimnazjum przy ul. Szkolnej. Wciąż funkcjonować będą także szkoły podstawowe w Trzebnicach, Parchowie i Szklarach Dolnych. Granice obwodów dla tych szkół pozostają bez zmian.

Jak widać, tylko w tych dwóch miastach szykuje się bardzo dużo zmian. W skali kraju jednak jest to kropelka w morzu reorganizacji w placówkach oświatowych. 18 lat temu powstawały gimnazja, a dzisiaj się z nich rezygnuje. Można mieć tylko nadzieję, że nie będzie to ze szkodą dla najważniejszych w tym temacie – dzieci i młodzieży.