Zanim zaciągniesz pożyczkę, dobrze przemyśl swoją decyzję

0
2527
Miedziak Finanse pieniądze gotówka złotówki dwieście złotych PLN.jpg

Pożyczka może być zarówno sposobem na pozbycie się problemów, jak i źródłem jeszcze większych kłopotów finansowych – wszystko zależy od tego, jak się do niej przygotujesz i czy dobrze przemyślisz jej zaciągnięcie. Jeśli nie chcesz, żeby stała się kulą u nogi, lecz miała pozytywny wpływ na Twoje życie, zapoznaj się z kilkoma poradami, dzięki którym pożyczysz pieniądze bezpiecznie i bez ryzyka wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Sprawdź, czy nie możesz pozyskać środków w inny sposób

Powiedzmy sobie szczerze: pożyczki nie są tanie, w efekcie czego po zsumowaniu wszystkich rat oddaje się znacznie więcej, niż wynosiła początkowa kwota zadłużenia. Zupełnie inaczej jest z darmowymi chwilówkami, ale to temat na inną okazję. Wracając do standardowych pożyczek, na pewno nie są one interesem życia i należy traktować je raczej jako ostateczność. Najpierw więc zorientuj się, czy nie da się pozyskać potrzebnych Ci pieniędzy w inny sposób. Rozważ, czy przez pewien czas nie warto brać nadgodzin w pracy lub zatrudnić się gdzieś jeszcze na pół etatu. Albo sprzedać wartościowe, ale nieużywane rzeczy, które zalegają w domu? A może pożyczyć pieniądze od rodziny? Rozwiązań jest wiele, a pożyczka nie zawsze należy do najlepszych.

Przemyśl, czy stać Cię na spłatę w terminie

Gdy nie ma innego wyjścia, zaciągasz pożyczkę. Aby zrobić to w bezpiecznie, musisz mieć pewność, że kwota zobowiązania i pojedyncza rata nie przerastają Twoich zdolności do spłaty. Jeśli zadłużysz się ponad swoje możliwości finansowe i nie wywiążesz się ze zobowiązania na czas, w ostateczności możesz mieć na głowie nawet komornika, a tego na pewno nie chcesz. Przy okazji przeczytaj, ile może zabrać komornik.

Nie pożyczaj, żeby spłacić inne zobowiązanie

To najprostsza droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, która może skończyć się całkowitym bankructwem. Unikaj tego jak ognia.

Porównuj i analizuj oferty

Jeśli nie chcesz przepłacać, nie wybieraj na chybił-trafił, lecz dokładnie przeanalizuj jak najwięcej ofert i w oparciu o pozyskane informacje zdecyduj się na najlepszą w Twoim przypadku pożyczkę. Poświęcisz na to dłuższą chwilę, ale możesz zaoszczędzić setki lub nawet tysiące złotych w zależności od kwoty pożyczki.

Czytaj umowę i regulamin

To dość banalna rada, ale niestety wypada o niej wspomnieć, bo – jak pokazują statystyki – wciąż ok. połowa Polaków nie czyta lub nie rozumie podpisywanych przez siebie umów. Tymczasem to właśnie one zawierają wszystkie warunki pożyczki, do których trzeba się stosować. I nie da się ich zbyć argumentem, że pracownik firmy mówił coś innego, niż wskazuje treść umowy, nawet jeśli to prawda.