Ta sytuacja nie powinna dziwić nikogo. A jednak tak jest. Dwie młode dziewczyny, są świadkami zgubienia przez mieszkankę Głogowa, laptopa o znacznej wartości. Uczciwie zgłaszają się ze znalezionym przez siebie przedmiotem do najbliższego patrolu policyjnego. Po kilkunastu minutach sprzęt wraca do rąk roztargnionej właścicielki. To zachowanie godne pochwały niestety nie zdarza się zbyt często.
Cała sytuacja miała miejsce 17 października na Placu Tysiąclecia w Głogowie. Dwie młode mieszkanki powiatu głogowskiego zauważyły, że z odjeżdżającego samochodu wypadł laptop. Samochodem odjechała kobieta, która nie zauważyła tego faktu. Dziewczyny podniosły z ulicy zgubę, stwierdzając, że jest to przedmiot o sporej wartości. Postanowiły jednak zgłosić się z laptopem do najbliższego zauważonego przez nie patrolu policji. Dzięki uczciwemu zachowaniu dziewczyn, policjanci szybko ustalili kto jest właścicielem zguby. Laptop chociaż uszkodzony wrócił jednak do rąk roztargnionej właścicielki.
“Przypominamy, że każdy znaleziony przez nas przedmiot należy zwrócić jego właścicielowi. Jeśli tego nie zrobimy możemy się narazić na zarzut przywłaszczenia cudzej rzeczy. Jeżeli nie możemy ustalić właściciela, znalezioną rzecz przekazujemy do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym. Uczciwy znalazca może liczyć również na wdzięczność roztargnionego właściciela wyrażoną w formie tzw. „znaleźnego” zazwyczaj jest to kwota stanowiąca 10 % wartości zgubionego przedmiotu” – informuje Bogdan Kaleta, oficer prasowy głogowskiej policji.
“Rzadko zdarza się, że rzeczy wracają do właściciela, do tej pory tylko dwa razy oddaliśmy telefon, który ktoś uczciwie oddał. Zdecydowanie więcej mamy zgłoszeń, ze ktoś zgubił daną rzecz” – mówi Dorota Suszyńska, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym. Wśród rzeczy przechowywanych przez Biuro Rzeczy Znalezionych Starostwa Powiatowego w Głogowie znaleźć można głównie klucze, telefony komórkowe, kurtki i rowery. Należy pamiętać o tym, że likwidacja, z mocy prawa następuje, w razie nieodebrania rzeczy przez osobę uprawnioną, mimo upływu terminu do odebrania tej rzeczy. Pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną, które nie zostaną odebrane w ciągu roku od dnia wezwania go przez Biuro, a w razie niemożności wezwania – wciągu trzech lat od ich znalezienia, stają się własnością Skarbu Państwa.