Za włamania do aut nawet 10 lat więzienia

0
1137
zdjęcie włamanie-policja-aresztowanie-kraty-więzienie

Policjanci wydziału kryminalnego w Głogowie zatrzymali 23-letniego mieszkańca podgłogowskiej miejscowości, który włamał się do co najmniej 12 pojazdów, lista nie jest jeszcze zamknięta.  Mężczyzna kradł wartościowe przedmioty pozostawione w samochodach, które następnie sprzedawał. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 

Można stwierdzić, że 23-latek z kradzieży i włamań uczynił sobie sposób na życie. Dotychczas policjanci udowodnili mu już 12 przestępstw o charakterze włamań i kradzieży właśnie. Wszystkie miały miejsce w Głogowie, od maja 2014 roku praktycznie do chwili zatrzymania. Młody mężczyzna nie był zainteresowany samymi autami, a jedynie wartościowymi przedmiotami pozostawionymi w środku pojazdu przez właścicieli. – Kradł odtwarzacze samochodowe, nawigacje GPS, głośniki i pozostawione w bagażnikach elektronarzędzią, klucze, a nawet odzież, wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Spowodował też sporo uszkodzeń w okradzionych autach – mówi podinsp. Bogdan Kaleta.

W nielegalny sposób pozyskane przedmioty 23 – latek sprzedawał przygodnym osobom lub za pośrednictwem lombardów i giełdy. Lista zarzutów postawiona mężczyźnie nie jest jeszcze zamknięta i może się znacznie powiększyć. Policjanci sprawdzają inne przypadki włamań oraz inne osoby związane z tym procederem. W sprawie nadal prowadzone jest śledztwo. Na wniosek policji i prokuratury, 23 – letni mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Każdego dnia przynajmniej jedna osoba zostaje pokrzywdzona wskutek włamania do samochodu, czy kradzieżą znajdujących się w nim przedmiotów.

Najczęstrzym celem złodzieja jest radioodtwarzacz CD, nawigacja GPS lub CB-radio. Łupem sprawców padają też aparaty fotograficzne, kamery, laptopy, a także bagaże pozostawione w aucie.

Aby zapobiec kradzieży z włamaniem do auta policja radzi:

  •  nie pozostawiajmy w samochodzie przedmiotów, które mogą zwrócić uwagę włamywacza
  • samochód parkujmy najlepiej na parkingach strzeżonych – wtedy mamy pewność, że po powrocie nie spotka nas niemiła niespodzianka,
  • zamykajmy wszystkie szyby okien samochodu przed jego opuszczeniem, zamknijmy drzwi, włączmy auto-alarm,
  •  zwróćmy uwagę na osoby chodzące przy samochodach bez celu, o takiej sytuacji poinformujmy policję.

Jeżeli jednak mimo podjętych przedsięwzięć staniemy się ofiarą złodzieja, pamiętajmy, aby przed przyjazdem funkcjonariuszy:

  •  nie dotykać i nie wsiadać do samochodu,
  •  nie otwierać drzwi, nie sprawdzać co z wnętrza samochodu zginęło,
  •  nie przyjeżdżać samochodem do jednostki policji, lecz czekać na miejscu zdarzenia.

Warto pamiętać też o tym, że oznakowanie wartościowych przedmiotów, spisanie ich numerów fabrycznych pozwoli na zarejestrowanie ich w bazie przedmiotów utraconych oraz ułatwi identyfikację w przypadku odnalezienia.

Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat więzienia.