Za nami Festiwal Piw Rzemieślniczych i Święto Ogórka

Nawet deszczowy weekend potrafi być pełen atrakcji - tak jak właśnie zeszły weekend w Legnicy. Wszystko za sprawą Festiwalu Piw Rzemieślniczych i Święta Ogórka.

0
1298

Nawet deszczowy weekend potrafi być pełen atrakcji – tak jak właśnie zeszły weekend w Legnicy. Wszystko za sprawą Festiwalu Piw Rzemieślniczych i Święta Ogórka.

Chłodny, a nawet deszczowy zeszły weekend w Legnicy był pełen atrakcji. Mieszkańcy i turyści tłumnie oblegali Rynek, a to za sprawą Festiwalu Piw Rzemieślniczych, odrodzonego po latach Święta Ogórka, atrakcji tanecznych i pysznego jedzenia.

– Robimy wszystko, by ożywić nasz Rynek towarzysko i ludycznie tak, by mieszkańcy i goście mogli chętnie i ciekawie spędzać w nim czas – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Zaprosiliśmy kilkanaście małych, lokalnych, rzemieślniczych browarów, które zaproponowały smakowite piwa, jakich nie znajdziemy w sieciówkach. To pierwszy u nas Festiwal Piwa, ale chcemy, żeby stał się cykliczny. Powróciliśmy też do legnickiej tradycji Święta Ogórka. Kiedyś było to ogórkowe zagłębie. Teraz chcemy promować przetwórnie z sąsiednich miejscowości.

Degustacja piw na Festiwalu

W ciągu trzech dni (1-3 września) nikt przebywający w Legnicy nie miał szans na nudę. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się degustacja piw i konkursy dla amatorów oraz znawców piwnych smaków. Podczas warsztatów padały dziesiątki pytań o technologię produkcji i warzenia złotego trunku sposobem domowym. Piwowarzy rzemieślnicy na wszystkie chętnie odpowiadali.

Zaprezentowały się browary: Profesja, Miedzianka, Doctor Brew, Browar Wbrew, Browar Stu Mostów, Nepomucen, Hoppy Lab, Prost, ROCH, Staromiejski Piwowar (Legnica), Probus, Wielka Wyspa i CLOCK Browar z Czech.

Festiwal Piw Rzemieślniczych i Święto Ogórka

Piwny festiwal łączył się ze Świętem Ogórka, przygotowanym przez Stowarzyszenie Kobiety Europy, na czele z panią Elżbietą Chucholską. Korowód z niesionym wielkim, symbolicznym ogórem i dziecięco-młodzieżową orkiestrą dętą na czele przeszedł deptakiem na Rynek. Tutaj panie częstowały zupą ogórkową i kiszonymi ogórkami. Były pyszne. Zorganizowano konkursy ogórkowatych rzeźb i obrazów. Dorośli mistrzowie domowego kiszenia otrzymali cenne nagrody w postaci sprzętu kuchennego, ufundowane przez Galerię Gwarną.

Nie tylko piwem i ogórkiem stały weekendowe wydarzenia. Dzieci, młodzież i dorośli przypomnieli publiczności „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w ramach Narodowego Czytania. Przy suto zastawionych stołach wszystkim udzielił się weselny nastrój.

Inny wątek, tym razem taneczno-muzyczny, to oklaskiwana przez młodych i seniorów niesamowita bitwa w ulicznym breakdance. Brali udział tancerze z całego kraju. Młodzi legniccy entuzjaści hip hopu Głos Miasta zorganizowali zawody w ramach projektu Dom Kultury Plus WY. Pierwsze miejsce wytańczył Mykola Sapa Savka, drugie Łukasz Per Gruszka, a trzecie Michał Sarnicki.