Herby Głogowa ozdobiły różowy most

0
1462
herb głogowa

Jest częścią Głogowa, naszą wizytówką, ciekawostką dla przejezdnych, zachętą dla turystów, przyciąga wzrok i zyskuje sympatię nawet tych, którzy nie lubią koloru różowego – mowa oczywiście o Moście Tolerancji w Głogowie. W czerwcu tego roku metalowy most obchodził swoje setne urodziny. Spóźniony prezent urodzinowy otrzymał w nocy z 6 na 7 listopada. Od dziś kierowcy będą mogli podziwiać nie tylko wyjątkową, różową konstrukcję, ale również Herby Miasta Głogowa, które zamontowano na moście.

Symbolika i znaczenie Głogowskiego Herbu

Pochodzenie herbów miast jest ściśle związane z najstarszymi znakami miejskimi, czyli pieczęciami. Po nadaniu osadzie praw miejskich, miejscowość ta mogła wystawiać dokumenty, przez co była zmuszona do sporządzenia pieczęci. Głogowski Herb to tarcza podzielona w krzyż prosty na cztery pola, z małą tarczą, na której pośrodku widnieje złoty inicjał „G” na czerwonym tle. Jakie symbole znajdują się na Herbie Głogowa i co one oznaczają?

  • Pierwsze, niebieskie pole przedstawia Madonnę w koronie trzymającą berło i Dzieciątko. Całość w złotej aureoli, na srebrnym półksiężycu. Madonna to patronka kolegiaty – najstarszej głogowskiej świątyni.
  • W drugim polu znajduje się na złotym tle czarny orzeł śląski bez korony, z rozpostartymi skrzydłami. W poprzek na piersi orła widnieje srebrny półksiężyc, na nim krzyż. Orzeł był dawniej uznawany za symbol siły, odwagi, mądrości oraz sprawiedliwości
  • Trzecie pole to głowa bawołu odwrócona do przodu. Motyw z bykiem był wielokrotnie przedstawiany na monetach bitych w mennicy głogowskiej. Głowa byka była godłem królewskiego starosty księstwa głogowskiego Hansa von Loos, który sprawował również nadzór nad mennicą miejską
  • Na czwartym, niebieskim polu znajduje się kruk siedzący na złotej gałęzi, skierowany do wewnątrz. Wizerunek Kruka pojawił się na pieczęci miejskiej miasta 17 marca 1490 r. Kruk siedzący na srebrnej gałęzi to godło rodu Korwinów, którzy panowali w Głogowie.

Herby Miasta Głogowa, które dumnie zdobią most są inicjatywą Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza. Zostały wykonane przez głogowskiego rzeźbiarza, Dariusza Sagana z okazji 100-lecia stalowego mostu w Głogowie. W nocnej akcji montażu herbów uczestniczyli działacze TZG: wiceprezes Dariusz A. Czaja oraz członek Zarządu Marcin Kuchnicki.

Historia Różowego Mostu w Głogowie

Most łączy ulicę Brama Brzostowska (przebiegającą między Starym Miastem a Zamkiem Książąt Głogowskich) z ulicą Kamienna Droga na Ostrowie Tumskim. Do 1916 roku istniał w tym miejscu drewniany most zwodzony. W 1917 roku oddano do użytku stalową konstrukcję, którą nazwano Mostem Hindenburga. Most został zniszczony podczas drugiej wojny światowej w 1945 roku, a pod koniec lat 40 -tych wybudowany od nowa. Przez wiele lat był niczym nie wyróżniającym się obiektem, jednym z wielu mostów w Polsce o szaro- stalowym kolorze. Wszystko zmieniło się pod koniec lat 90-tych, kiedy Andrzej Leszek Szczypień wpadł na pomysł przemalowania przęseł na inny kolor. W przeprowadzonym plebiscycie Głogowianie wybrali nowy kolor dla mostu. Z pośród pięciu propozycji największe uznanie otrzymał róż. Mieszkańcy odrzucili żółty, czerwony, niebieski i zielony kolor decydując, że to właśnie różowo- wrzosowy odcień będzie najodpowiedniejszym dla głogowskiego mostu. I tak most w Głogowie stał się jednym z najbardziej charakterystycznych mostów w Polsce. Oryginalny kolor wymagał niebanalnej nazwy, w 2005 roku został oficjalnie nazwany Mostem Tolerancji. Róż napawa optymizmem, przywołuje wspomnienia dziecięcych lat, jest wyrazisty, przez co zapada w pamięci. Przejeżdżając przez Most Tolerancji w Głogowie chyba nikt nie ma wątpliwości, że wjeżdża do wyjątkowego i pięknego miasta…