Z myślą o pszczołach…

0
701
Miedziak.info.pl Powiat Lubiński Gmina Rudna - widok z lotu ptaka panorama centrum

Kluczową rolę procesu ginięcia owadów pszczelich we współczesnym rolnictwie odgrywają intensywnie wykorzystywane środki ochrony roślin tzw. pestycydy. Powodują one w głównej mierze pogorszenie stanu zdrowia owadów pszczelich, a w konsekwencji choroby, zatrucia i głód.

Szczególnym rodzajem pestycydów są środki owadobójcze przeznaczone do zwalczania szkodników upraw rolnych, które mogą unosić się w powietrzu oraz trafiać do gleby w momencie wykonywania wysiewów lub oprysków oraz magazynować się w ciekach wodnych umiejscowionych w bliskiej odległości od gospodarstw domowych. Ostatecznie znajdują się one w wosku i ulach oraz wytwarzanym przez owady miarodajne – nektarze.

Stosowane przez rolników, działkowców i właścicieli przydomowych ogródków, środki owadobójcze powodują nieodwracalny proces ginięcia owadów miarodajnych oraz wywołują zaburzenia fizjologiczne, m. in. zahamowanie rozwoju, zmianę zachowania, zakłócenie procesu odżywiania owadów pszczelich oraz zaburzenie procesu rozpoznawania kwiatów i gniazd (tzw. wpływ neurotoksyczny).

Ponadto pogłębiający się problem ginięcia owadów miarodajnych skutkuje obniżeniem produkcji żywności, a w późniejszym etapie do zastosowania w przypadku 1/3 upraw innego sposobu zapylania roślin (np. zapylania ręcznego). W dodatku znaczna większość roślin dziko rosnących, aby zdołać się rozmnażać potrzebuje pośrednictwa zwierząt, w przeciwnym razie życie na ziemi może okazać się bardzo ubogie w wartościowe składniki diety, głównie owoce, warzywa, przetwory mleczne czy nawet produkcję mięsa.

Działaniem umożliwiającym odwrócenie globalnego procesu ginięcia zapylaczy jest popularyzacja rolnictwa ekologicznego, które nie tylko polepszy sytuację owadów ale również zwiększy zbiory upraw rolnych. Wskutek czego głównym sposobem ochrony owadów miarodajnych jest zaprzestanie stosowania obecnych w rolnictwie na szeroką skalę substancji chemicznych, a przynajmniej zaniechania ich używania w okresie intensywnego kwitnienia roślin uprawnych.

Warto pamiętać, że w ustawie o środkach ochrony roślin znajdują się zapisy w jaki sposób należy stosować środki ochrony roślin, aby nie stwarzać realnego zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt bytujących w środowisku przyrodniczym oraz uwarunkowania prawne dotyczące nakładania na podmioty rozprowadzające środki ochrony roślin bez wymaganego zezwolenia na jego obrót lub pozwolenia na handel – opłaty sankcyjnej.

GMINA RUDNA