Wymiana pieców w Głogowie. Wypełnij ankietę

0
1074
Miedziak.info.pl Dym z komina zanieczyszczenie powietrza

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast i miasteczek aż 33 to miejscowości położone w Polsce. Wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie zależy od czasu ekspozycji, pogody, stanu zdrowia, wieku oraz składu zanieczyszczeń. Najgorzej jest podczas sezonu grzewczego. Smog truje także głogowian! Dolny Śląsk podjął wielkie wyzwanie walki o czyste powietrze. Przyjęta 30 listopada 2017 roku uchwała antysmogowa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2108 roku. Głogów przygotowuje się do zmian w przepisach już dziś. W związku z tym, prezydent miasta Rafael Rokaszewicz zaprasza mieszkańców do wypełnienia ankiety, która pomoże ustalić skalę zapotrzebowania. Uzyskane w ten sposób dane pozwolą na przygotowanie najbardziej optymalnego programu wymiany pieców w naszym mieście.

Uchwała antysmogowa

Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych, które przez swoją politykę powinny zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne.

Nad opracowaniem uchwały antysmogowej pracował przez ponad rok zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.Prace nad uchwałą były społeczną dyskusją, swoje uwagi i spostrzeżenia mógł zgłosić każdy mieszkaniec województwa dolnośląskiego.

Zgodnie z nowymi przepisami na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania będzie obowiązywał od 1 lipca 2018 roku. Główne założenia trzech projektów dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisje gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na niskoemisyjne.

Od 1 lipca 2018 będzie obowiązywał zakaz stosowania najgorszej jakości paliw:

  • Węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3mm,
  • mułów i flotokoncetratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym 20 %.

Nowa uchwała to niewątpliwie duży krok na przód w walce z niebezpiecznym smogiem. Być może to już ostatnia zima, podczas której smog zatruwa życie mieszkańców Dolnego Śląska, a wprowadzone przepisy przywrócą czyste powietrze na Dolnym Śląsku…

Ankieta dla mieszkańców Głogowa

Prezydent Miasta Głogowa zaprasza do wypełnienia ankiety sondażowej przez osoby zainteresowane wymianą pieców, montażem instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych na terenie Głogowa.

Ankietę można pobrać w Biurach Obsługi Mieszkańca (Urząd Miejski w Głogowie, Galeria Glogovia) oraz w sekretariatach szkół podstawowych. W tych miejscach należy też złożyć wypełnioną już ankietę.

Ankieta dostępna jest również online na stronie www.glogow.pl.

W przypadku pytań pojawiających się przy wypełnianiu ankiety, informacje techniczne można uzyskać pod numerem telefonu 508 170 590 w dni robocze, w godzinach 13:00-14:00.Termin dostarczenia wypełnionych formularzy mija 30 marca 2018 roku.

W skierowanym do mieszkańców liście Prezydent Miasta Rafael Rokaszewicz pisze:

„ (…) Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w ustaleniu skali potrzeb w mieście. Państwa dane pozwolą mi na podjęcie kroków w celu znalezienia najlepszego źródła współfinansowania inwestycji. Obecnie istnieje możliwość dofinansowania wymiany pieców np. w ramach programu pożyczkowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a w najbliższym czasie także szansa na dotację ze środków unijnych. Każdy z programów stawia konkretne wymogi proceduralne i techniczne -normy dotyczą pieców 3, 4 lub 5 klasy, zgodnie z wymogami ekoprojektu. W pierwszym przypadku –WFOŚiGW -dostępne są pożyczki, do 50 % kosztów kwalifikowanych (dla domu jednorodzinnego max. 20.000,00 zł), które mogą być umorzone w połowie. W przypadku projektu Unii Europejskiej –dotacje aż do 85% kosztów kwalifikowanych”.