Weekendowy rozkład jazdy

0
1293
TutajGLOGOW.pl Głogów Weekendowy Rozkład Jazdy Kalendarz Wydarzeń

Drugi weekend grudnia ma dla mieszkańców naszego miasta tyle kulturalnych propozycji, że trudno uwierzyć, iż w tak niepozornym mieście, jak Głogów, dzieje się tyle różnorodnych inicjatyw. Skoro mróz przestał odstraszać od wyjścia z domu, szyb nie trzeba skrobać ani odśnieżać chodników, może wiec warto wyjść z domu, spotkać się ze znajomymi lub po prostu zagłębić w odrobinę kultury i sztuki. Od piątku do niedzieli okazji do ciekawie spędzonego czasu z pewnością nie zabraknie.

W Głogowie w najbliższy weekend, czyli od piątku 9 grudnia do niedzieli 11 grudnia będą miały miejsce m.in.: przeróżne koncerty, turnieje gier, akcje charytatywne czy pokazy filmowe organizowane dla bardzo różnych grup wiekowych i związane z konkretnymi zainteresowaniami.

Dla dzieci:

  • Już 10 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbędzie się kolejny koncert z cyklu: „Mały Art”. Jest to cykl prezentacji umiejętności dzieci uczęszczających do głogowskich przedszkoli. W sobotę na dużej scenie w sali widowiskowej swoje występy zaprezentują wychowankowie Przedszkola Publicznego nr 9 (występ od godziny 00) oraz Przedszkola Publicznego nr 2 (występ od godziny 11.00). Wstęp wolny.

  • W niedzielę 11 grudnia w sali wiejskiej w Serbach od godziny 15 odbędzie się charytatywna impreza organizowana przez szkołę w Serbach. Zaproszone są całe rodziny, aby spędzić czas w miłej atmosferze, ale i pomóc małej mieszkance gminy zmagającej się z ciężką chorobą. W programie przedsięwzięcia znalazł się między innymi spektakl teatralny, koncert kolęd i pastorałek a także kiermasz stroików oraz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów.

Jeśli jednak milusińscy wolą rozrywkę filmową, głogowskie kina przygotowały bogaty repertuar:

  • „Poranki familijne” (cykl sobotnich spotkań, podczas których dzieci uczą się języków obcych, bawią się z animatorami i oglądają polskie bajki z morałem; to rozrywka w pełnym wymiarze, nie tylko dla najmłodszych, ale i dla całej rodziny) – Cinema 3D;
  • „Vaiana – skarb oceanu” – film animowany (Trzy tysiące lat temu najdzielniejsi żeglarze na świecie przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. Jednak w pewnym momencie ich wyprawy ustały na całe tysiąc lat i nikt nie wie, dlaczego. „Vaiana” to opowieść o przygodach nastolatki, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami) – Jubilat i Cinema 3D;
  • „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” – komedia/kryminał/film familijny (W małym, cichym, szwedzkim miasteczku Valleby trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dwojga młodych właścicieli miejscowej kawiarni: Dina Paniniego i Sary Bernard. Młodzi detektywi Lasse [Antoni Scardina] i Maja [Amelia Natkaniec] pomagają przyjaciołom w przygotowaniach do uroczystości. Kiedy jednak do Valleby przybywają krewni pary młodej, Panini ze strony Dina i Biscotti ze strony Sary, okazuje się, że należą do zwalczających się nawzajem sycylijskich rodzin mafijnych. Na czele obu z nich stoją dwie prawdziwe matki chrzestne: ostra jak peperoni Bresaola [Agnieszka Dygant] i zabójczo słodka Clara [Małgorzata Kożuchowska]. Ślub Dina i Sary wisi na włosku. Sytuacja robi się tym bardziej gorąca, że z sejfu ginie drogocenny klejnot jednej z rodzin – diament Stella Nostra) – Cinema 3D;
  • „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” – film familijny/przygodowy/fantasy (Jest rok 1926. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może powoduje nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów) – Cinema 3D;
  • „Wilk w owczej skórze” – film animowany (Młody wilk Szary, syn charyzmatycznego wodza stada, wcale nie garnie się do tego, aby zostać jego następcą. Interesuje go dobra zabawa, tańce i wycie do księżyca z kolegami, szalone pościgi za owcami i wylegiwanie się na słonecznych polanach. Pewnego dnia za sprawą niefortunnego zaklęcia jego beztroskie życie wywróci się do góry nogami. Pewny siebie wilczek obudzi się w owczej skórze! Jeżeli chce wrócić do dawnego życia, musi nauczyć się żyć w stadzie sympatycznych, ale strasznie rozbrykanych owieczek. Jednak kiedy nadejdzie niebezpieczeństwo, pokaże prawdziwą naturę i stanie w obronie wełnianych przyjaciół) – Cinema 3D;
  • „Za niebieskimi drzwiami” – film familijny/przygodowy (W tym filmie jest wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele: magiczne kolorowe ptaki. Opowiada on o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz. Magiczne drzwi prowadzą do świata we śnie. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać) – Cinema 3D;
  • „Kubo i dwie struny” – film animowany (Kubo jest dobrym, pokornym chłopcem, który u boku matki mieszka w skromnej wiosce na końcu świata. Każdy dzień toczy się tym samym spokojnym rytmem do czasu, kiedy chłopca odwiedza duch przeszłości, który zmienia jego przeznaczenie. Aby przetrwać, Kubo musi odnaleźć magiczną zbroję należącą do jego ojca – największego samuraja, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. W poszukiwaniach towarzyszą mu dobre duchy i pradawne bóstwa, które wspierają go magicznymi mocami. Tak Kubo wyrusza w fascynującą, pełną niebezpieczeństw podróż śladami swej rodziny. Podróż ta pozwoli mu poczuć dumę z tego, kim jest i uwierzyć, że możliwe jest wszystko) – Cinema 3D.

 

Dla młodzieży:

  • Już dziś 9 grudnia w piątek w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie będzie miała miejsce coroczna akcja Amnesty International. Zebrane w jej trakcie listy trafią do przedstawicieli państw, w których łamane są prawa człowieka. Tym razem uczestnicy maratonu będą wyrażać swoje poparcie dla byłego pracownika amerykańskich służb- Edwarda Snowdena, który kilka lat temu ujawnił tajne informacje rządowe, a obecnie przebywa w Rosji, gdzie udzielono mu azylu. Początek maratonu pisania listów o godzinie 18.00.
  • Również 9 grudnia w piątek w MCK Mayday w Głogowie o godzinie 19.00 rozpocznie się Koncert Finałowy XX Edycji Mayday Rock Festival 2016. Zaprezentują się zwycięzcy poszczególnych koncertów obecnej edycji:

KNOW (Wrocław) – Nominacja Publiczności I Koncert Eliminacyjny XXMRF;
RADIO SLAM (Białystok, Warszawa) – Nominacja JURY I Koncert Eliminacyjny XXMRF;
KOIOS (Warszawa) – II Nominacja JURY II Koncert Eliminacyjny XXMRF;
NERV (Oslo, Katowice, Wrocław) – Nominacja Publiczności i I Nominacja JURY II Koncert Eliminacyjny XXMRF;
CAMPING HILL (Śrem) – Nominacja Publiczności III Koncert Eliminacyjny XXMRF;
THE BURNING HANDS (Wrocław) – Nominacja JURY IIII Koncert Eliminacyjny XXMRF;
– GOŚĆ SPECJALNY – MEGA GIGANT – THERMIT (Poznań) – wystąpią 14.01.2017r. na XXV Finale WOŚP.

  • 10 grudnia w sobotę w MCK Mayday w Głogowie o godzinie 19.00 rozpocznie się Koncert Laureatów XX Edycji Mayday Rock Festival 2016. Zaprezentują się zwycięzcy piątkowego Koncertu Finałowego: Laureat Publiczności XX MRF oraz Laureat Jury XX MRF. Dodatkowo swoją obecnością koncert uświetni gwiazda wieczoru, czyli zespół HEY, który powstał w 1992 roku w Szczecinie i od tego czasu nieprzerwanie święci triumfy na polskiej scenie muzycznej. Znany jest z takich utworów, jak m.in. „Misie”, „List”, „Moja i twoja nadzieja”, „Cisza, ja i czas” czy „Teksański”.

  • 10 grudnia od godziny 16.00 rozpocznie się I Głogowska Noc Gier Planszowych. Zaproszeni są mieszkańcy miasta w każdym wieku –od dzieci, przez młodzież po osoby dorosłe (dzieci jednak powinny pozostawać pod opieką swoich opiekunów). Przyjść może każdy: i ten, co zna się na grach planszowych bardzo dobrze, ale i ten, co dopiero rozpoczyna swoja przygodę z tego typu rozrywką. Impreza odbywać się będzie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza i będzie miała miejsce w Klubie Środowiskowym MCWR przy ul. Folwarcznej 7 w Głogowie. Wstęp jest wolny.

Dla dorosłych:

  • 9 grudnia 2016 roku o godzinie 19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie odbędzie się zaległy koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Poprzednio miał się odbyć 6.11.16 o godzinie 16.00, ale został przełożony z powodu choroby. Organizatorem jest TEATR ŚMIECHU. W programie koncertu pojawią się przeboje i niespodzianki. Artyści przygotowali koncert trochę sentymentalny, trochę wspomnieniowy – spotkanie z muzyką lekką, ale jednocześnie porywającą i oczywiście przebojową. Nie zabraknie takich utworów, jak: „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, czy „Być kobietą”.

  • 10 grudnia o godzinie 18.00 w sali widowiskowej MOK odbędzie się Koncert Wiedeński. Podczas gali będzie można usłyszeć solistów operowych. Towarzyszyć im będą polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, soliści polskiej estrady. Zabrzmią największe przeboje króla walca – Johanna Straussa, ale nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza” oraz „Kraina Uśmiechu”. Publiczność usłyszy m.in.: Walc „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, Arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, utwór „Usta milczą dusza śpiewa” czy polkę „Tritsch- Tratsch”. Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu.

  • 11 grudnia o godzinie 17.00 w MOK Głogów odbędzie się koncert zespołu U STUDNI, którego muzycy przez wiele lat współtworzyli Stare Dobre Małżeństwo. Swój najnowszy program opierają na wierszach krakowskiego poety Adama Ziemianina a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Refleksja życia we wszystkich jego przejawach, liryka i optymizm to oprócz harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów, dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U STUDNI”. Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy.

  • Do końca tego weekendu można też licytować przedmioty wystawione na charytatywną aukcję prowadzoną przez uczniów pierwszego liceum. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało z myślą o niepełnosprawnej uczennicy tej szkoły. Honorata potrzebuje funduszy na kosztowną operację w Stanach Zjednoczonych. Pomóc w zgromadzeniu środków zorganizowały koleżanki ze szkolnego korytarza. Do tej pory udało im się zebrać ponad cztery tysiące złotych. Licytacja prowadzona jest na profilu facebookowym szkoły (https://www.facebook.com/lo1glogow/?fref=ts). Chętni mogą też dokonywać wpłat bezpośrednio na konto fundacji edukacyjnej, która koordynuje akcję. Do pomocy chorej uczennicy nawiązuje poniższy film:

 

Alternatywą do powyższych propozycji będą głogowskie kina oraz filmy, na które zapraszają:

  • „Sully” – dramat (15 stycznia 2009 roku cały świat był świadkiem „cudu na rzece Hudson”, kiedy to kapitan „Sully” Sullenberger (Hanks) posadził uszkodzony samolot na zimnych wodach rzeki Hudson, ratując życie 155 osobom znajdującym się na pokładzie. Jednak, mimo, że opinia publiczna i media głośno wychwalały Sully’ego za jego wyjątkowe umiejętności lotnicze, w czasie śledztwa zostały ujawnione fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę) – Jubilat i Cinema 3D;
  • „Jestem mordercą” – thriller (Jest to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, jest młodym porucznikiem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet, zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę) – Jubilat i Cinema 3D;
  • „Underworld: Wojny krwi” – film akcji/horror (Kolejna część przebojowej serii o rywalizujących ze sobą na śmierć i życie Wampirach i Lykanach. Dwa zwaśnione światy przenikają się w brutalnej walce o supremację i przeżycie. W postać pięknej i przebiegłej Selene ponownie wcieli się Kate Beckinsale) – Cinema 3D;
  • „Wołyń” – film historyczny/dramat (Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci) – Cinema 3D;
  • „Prosta historia o morderstwie” – kryminał (Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant (Pławiak), za wszelką cenę próbuje chronić matkę (Preis) i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem (Chyra) – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Żeby udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą był uwikłany jego ojciec) – Cinema 3D;
  • „Ostatnia rodzina” – film biograficzny/dramat (Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie) – Cinema 3D;
  • „Królestwo” – film dokumentalny/przyrodniczy (Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos i Makrokosmos. Tym razem twórcy zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych) – Cinema 3D;
  • „Diabelski młyn” – horror (W życiu nie ma przypadków, a za każdy grzech czeka nas kara. To miała być zwyczajna wycieczka na zabicie czasu po malowniczej okolicy Amsterdamu. Gdy autobus z turystami psuje się po środku pustkowia, na jaw wychodzi sekret, który łączy pozornie przypadkowych ludzi. Szukając schronienia w opuszczonym młynie odkryją, że w lokalnej, krwawej legendzie, jest więcej, niż tylko ziarno prawdy, a wrota piekieł czekają na przyjęcie grzeszników) – Cinema 3D;
  • „Pitbul. Niebezpieczne kobiety” – film akcji/kryminał (W 2015 roku 40% funkcjonariuszy przyjętych do policji stanowiły kobiety. Wśród nich są Zuza [Joanna Kulig] i Jadźka [Anna Dereszowska]. Na drodze świeżo upieczonych policjantek los szybko stawia starszych kolegów po fachu: Gebelsa [Andrzej Grabowski] i Majamiego [Piotr Stramowski]. Ich doświadczenie okaże się bezcenne w starciu funkcjonariuszek ze skorumpowanymi przełożonymi, takimi jak Izabela Zych ps. Somalia [Magdalena Cielecka] oraz brutalnym, przestępczym światem mafii paliwowej, której macki sięgają dalej, niż można sobie wyobrazić. Życie prywatne bohaterek jest równie skomplikowane. Jadźka na co dzień zmaga się z nieobliczalnym mężem [Artur Żmijewski] – pracownikiem wywiadu skarbowego, powiązanym z mafią, natomiast Zuza niefortunnie wikła się w romans z Remkiem ps. Cukier [Sebastian Fabijański], socjopatycznym gangsterem, którego dziewczyna – Drabina [Alicja Bachleda-Curuś] właśnie wychodzi z więzienia) – Cinema 3D;
  • „Lion. Droga do domu” – dramat (Pięcioletni chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Napotkanym ludziom nie jest w stanie powiedzieć wiele o sobie. Nie zna swojego nazwiska ani adresu. Zdany wyłącznie na siebie, musi stawić czoła zagrożeniom czyhającym na ulicach wielomilionowego miasta. W najmniej oczekiwanym momencie jego los odmienia para Australijczyków. 25 lat później, już jako mężczyzna, wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny) – Cinema 3D.