Ważna publikacja głogowskiej policjantki

0
1342
2015-08-29 Ważna publikacja głogowskiej policjantki @Biblioteka PWSZ (fot. A. Błaszczyk)

To już szósta publikacja w dorobku naukowym głogowskiej policjantki i wykładowczyni PWSZ dr Joanny Cichli. W monografii „Dynamika i uwarunkowania przemian psychospołecznego funkcjonowania kobiet – ofiar przemocy domowej – w trakcie procesu terapeutycznego” autorka bada czynniki determinujące agresję oraz poszukuje metod skutecznej pracy terapeutycznej z kobietami doświadczającymi przemocy. Książkę wydała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie.

Temat przemocy wewnątrzdomowej interesował Joannę Cichlę od wielu lat. Pracując w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie, prowadziła wiele postępowań związanych z tym problemem. To, co mogła zrobić w sprawie przemocy domowej z racji wykonywanych obowiązków, uznała w pewnym momencie za niewystarczające – Chciałam udzielać pomocy i wsparcia nie tylko jako policjantka, ale również jako terapeuta – mówi autorka.

Praca nad publikacją trwała ponad trzy lata. Dr Joanna Cichla zbierała materiały podczas badań prowadzonych w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, gdzie udzielała pomocy terapeutycznej kobietom doświadczającym przemocy domowej.

Książka, poza częścią teoretyczną i badawczą, zawiera również wypowiedzi badanych kobiet, które dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z agresją. Monografia wyróżnia się spośród innych publikacji na temat przemocy sposobem ujęcia tematu.

Przedstawiłam portret psychologiczny pań, które po raz pierwszy zgłosiły się na terapię. Zostały przebadane wieloma narzędziami. Po 12 miesiącach intensywnej pracy terapeutycznej kobiety zostały przebadane po raz drugi tymi samymi narzędziami – tłumaczy dr Joanna Cichla – Chciałam ukazać, że praca terapeutyczna, daje pozytywne efekty i następują zmiany w psychospołecznym funkcjonowaniu tych kobiet – dodaje autorka.

Publikacja skierowana jest przede wszystkim do studentów pedagogiki i resocjalizacji. Ale nie tylko. Może okazać się również pomocna dla pracowników ośrodków interwencji kryzysowej i centrów pomocy osobom borykającym się z problemem przemocy.

To już szósta publikacja w dorobku dr Joanny Cichli, ale na pewno nie ostatnia. Wykładowczyni PWSZ planuje już wydanie kolejnej książki. – Myślę o wydaniu poradnika dla pań, które doświadczają przemocy. Chciałbym w nim zawrzeć informacje dotyczące współpracy m.in. z organami ścigania, jakie możliwości panie mają, jeśli chodzi o wyjście z tej przemocy – mówi Joanna Cichla.

Jak twierdzi dyrektor Biblioteki PWSZ w Głogowie Urszula Zięba monografia dr Joanny Cichli spotkała się z wieloma pozytywnymi opiniami w środowisku akademickim. W recenzji prof. Krystyny Skurjaty czytamy: „Autorka monografii zrealizowała projekt badawczy zarówno w jego części teoretycznej, ukierunkowanej na wyjaśnienie roli poszczególnych czynników determinujących występowanie przemocy wobec kobiet, jak i w części praktycznej, ukierunkowanej na wypracowanie metod i zasad skutecznych w postępowaniu terapeutycznym.”

Bardzo cieszymy się, że dr Cichla zdecydowała się wydać monografię własnie w naszym wydawnictwie – mówi dyrektor Biblioteki PWSZ.– Wydaliśmy ją w liczbie 500 egzemplarzy. Publikacja jest już do nabycia na uczelni.

Wydanie książki wsparły: Gmina Miejska Głogów, Miejskie Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie, Gmina Żukowice oraz Gmina Kotla.

Dr Joanna Cichla od 1 września rozpoczyna współpracę z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie, gdzie w każdy poniedziałek od godz. 16.00 będzie prowadziła terapię grupową i indywidualna dla osób doświadczających przemocy.