Jak co roku, jesień w Głogowie staje pod znakiem muzycznych koncertów. Właśnie dzisiaj rozpoczynają się już 32 Głogowskie Spotkania Jazzowe, które obfitować będą w przeróżne przedsięwzięcia. Czwartkowe propozycje z pewnością ucieszą wielu głogowian i dadzą im wachlarz propozycji do tego, jak ciekawie spędzić ten dzień.
Już przed południem o godzinie 10.00 Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie proponuje AKADEMIE JAZZU – YOUNG POLISH JAZZ pt. „Jam session adventur” – koncert edukacyjny w wykonaniu zespołu z udziałem dwóch głogowian: Mateusza Pliniewicza i Seweryna Graniastego. Jest to koncert, w którym artyści chcą przedstawić muzykę jazzowa „od podszewki”.
– Prezentujemy najważniejsze elementy dzieła muzycznego na przykładzie gry żywego organizmu, jakim jest zespół jazzowy. Sprawdzamy rolę poszczególnych instrumentów w tym gatunku muzyki, możliwości ich wykorzystania oraz brzmienie -głos za pomocą którego wypowiadają się muzycy. Wszystko to w formie legendarnych Jam Session, gdzie nie zabraknie największych jazzowych standardów, improwizacji oraz muzycznych eksperymentów, które stanowią o tym gatunku – wyjaśniają organizatorzy koncertu.
W skład zespołu wchodzą: Marcin Jadach (bas), Szymon Madej (bębny), Nikola Kołodziejczyk (piano, elektronika), Seweryn Graniasty (alt sax) i Mateusz Pliniewicz (skrzypce).
Po południu o godzinie 18.00 w sali widowiskowej MOK odbędzie się GALA – POLISH JAZZ, w czasie której odbędą się dwa koncerty.
W pierwszej odsłonie ze swoim debiutem fonograficznym wystąpi Mateusz Pliniewicz Quartet, który jest tegorocznym laureatem Jazzowego Debiutu Fonograficznego Instytutu Muzyki i Tańca. W skład zespołu wchodzą:
- Szymon Madej (perkusja) – obecnie student wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej w Katowicach. W swoim dorobku ma na koncie m.in. Grand Prix na Lotos Jazz
Festival – Bielska Zadymka Jazzowa (2013,2014), Nagroda indywidualna, na Krokus Jazz Festival (2013), Grand Prix na Jazz Juniors (2013); - Marcin Jadach (kontrabas, gitara basowa) – absolwent Instytutu Jazzu
Akademii Muzycznej w Katowicach. Chętnie udziela się w szeroko pojętych alternatywnych przedsięwzięciach muzycznych. Jest laureatem wielu nagród, między innymi Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa. Związany z grupą Orange The Juice, projektem The Transgress i Minimatikon; - Nikola Kołodziejczyk (pianista, kompozytor, dyrygent) – zdobywca nagrody FRYDERYK 2015 w kategorii jazzowy debiut roku; stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour; zdobywca wielu nagród – m.in.na Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors i innych.
Jest półfinalistą Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007; - Mateusz Pliniewicz (skrzypce) – absolwent katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie Henryka Gembalskiego. Występował u boku takich zespołów jak: Bernard Maseli On the Road, Dean Brown Band, Acoustic Acrobats, Klezzmates,
Tangreen, Szeherezada, Tryptyk Ormiański.
Drugim artystą, który wystąpi w tym dniu, będzie Wojtek Mozolewski Quintet ze swoim albumem „Polka”, który jest popisem możliwości współpracowników Mazolewskiego: Joanny Dudy, Oskara Töröka, Marka Pospieszalskiego, Qby Janickiego. Patronat nad płytą obieli: Program Trzeci Polskiego Radia, Co Jest Grane, Jazz Forum oraz Jazz Soul.pl.
Oto, jak media internetowe skomentowały najnowszy album tego zespołu:
Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów // JazzSoul.pl
Zbudowane przez nich kooperacje zaowocowały stworzeniem ciekawych, niebanalnych numerów, które słucham na okrągło od kilkunastu dni i wciąż mi się nie nudzą // muno.pl
O godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie autorskie, które ma związek z organizowaną w dniach od 3 do 30 października wystawą plakatu „Rafał Olbiński: 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum’’. Pod takim tytułem został wydany album z okazji złotego jubileuszu JAZZ FORUM. Wydawnictwo to zawiera 50 wybranych okładek autorstwa słynnego grafika, ilustratora i malarza z lat 70, kiedy przez całą dekadę Olbiński był szefem artystycznym magazynu JF, a także krótką historię JAZZ FORUM w opracowaniu Tomasza Gregorczyka oraz wstęp i rozmowę dr Izabeli Gabrielson z artystą.
W kinie Cinema 3D (w Galerii Glogowia) o godzinie 21.00 zostanie wyświetlony film biograficzny „MILES AHEAD” (MILES DAVIS I JA). Reżyserem i odtwórcą głównej roli w “Miles Ahead” jest Don Cheadle, aktor znany m.in. z filmów “Miasto gniewu” (2004), “Hotel Ruanda” (2004) czy “Traffic” (2000). By wiarygodnie zagrać Davisa, jednego z najsłynniejszych muzyków jazzowych w historii gatunku, Cheadle nauczył się nawet grać na trąbce. Twórcy filmu tytuł zaczerpnęli z albumu Davisa, wydanego w 1957 r.
Jak widzimy, organizatorzy 32 Głogowskich Spotkań Jazzowych już w pierwszym dniu proponują mieszkańcom naszego miasta bardzo różne atrakcje. A to dopiero początek, ponieważ program na następne dni zapowiada się równie interesująco, ale o tym będziemy informować państwa przez kolejne dni głogowskiego festiwalu, na który wszystkich chętnych zapraszamy!