Utracili prawo jazdy

0
1304
zdjęcie Arch.-2013-07-14-głogowska-policja-01

Dwaj kierowcy, poruszający się z nadmierną prędkością po ulicach Głogowa, utracili w ostatnim czasie prawo jady. O konieczności sięgnięcia po drastyczny środek poinformował dwa dni temu rzecznik prasowy głogowskiej Policji. Kierowcy znacznie przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym. Oprócz tego, że stracili uprawnienia do kierowania pojazdem, zapłacili mandaty karne.

Dwaj kierowcy, którzy poruszając się ulicami Głogowa znacznie przekroczyli prędkość, utracili prawo jazdy. Policja głogowska nie sięga po ten środek często, jednak w ostatnim czasie aż dwie osoby dopuściły się rażącego naruszenia prawa, za co zostały ukarane nie tylko zakazem prowadzenia pojazdu, ale i mandatem. O zdarzeniu poinformował rzecznik prasowy Policji głogowskiej, podinsp. Bogdan Kaleta.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 18 maja 2015 roku, przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 50km/h skutkuje odebraniem prawa jazdy na okres co najmniej 3 miesięcy. Większość kierowców stosuje się do przepisów, jednak zdarzają się przypadki, gdy prędkość zostanie przekroczona w znacznym stopniu.

Policjanci ruchu drogowego ujawnili w ostatnim czasie dwa przypadki naruszenia prawa. Na ulicy Cisawej w Głogowie 55-letni kierowca Chryslera Voyagera poruszał się z prędkością 108km/h, przekraczając tym samym prędkość dozwoloną o 68km/h. Drugi kierowca złapany na łamaniu przepisów to 28-letni kierowca motocykla Kawasaki. Mężczyzna jadąc drogą krajową nr 12 w Nielubi nie zastosował się do obowiązującego w tym miejscu ograniczenia prędkości do 50hm/h, poruszając się z prędkością 113km/h.

Policjanci zatrzymali prawa jazdy 55-latka i 28-latka i skierowali wniosek o zatrzymanie uprawnień na okres trzech miesięcy. Oprócz utraty prawa jazdy obydwaj kierowcy musieli zapłacić mandaty karne w wysokości 400 i 500 złotych.

Prawo stanowi, że jeżeli w powyższym 3-miesięcznym okresie zostanie ujawniony fakt kierowania pojazdem, okres ten zostanie wydłużony do 6 miesięcy. W przypadku kolejnego nie zastosowania się do zakazu, następuje cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie tych uprawnień z kolei jest obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie, która po raz pierwszy ubiega się o uprawnienia do kierowania pojazdami.