Tytuły w rocznicę odzyskania niepodległości

0
1244

Msza święta w intencji ojczyzny, uroczysty apel przy pomniku Dzieci Głogowskich oraz nadzwyczajna, wspólna sesja rady miasta i powiatu. Tak wyglądały głogowskie obchody Święta Niepodległości.

Nadzwyczajne, wspólne obrady radnych dwóch samorządów, od lat są już tradycyjnych elementem obchodów Święta Niepodległości. Uroczysta sesja od lat jest również okazją do wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Głogowa oraz tytułów Zasłużonego Obywatela Głogowa.

Nie inaczej było w tym roku. Jeszcze w październiku miejscy radni zadecydowali, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa powinien otrzymać Marian Staszak. Wnioskował o to Klub Radnych Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego.

„Marian Staszak o kilu lat pełni funkcję Prezesa Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Głogowie. To zasłużony organizator wielu uroczystości o charakterze patriotyczno – chrześcijańskim. To Wielki Polak, patriota, dla którego nadrzędne wartości to Bóg, Honor, Ojczyzna.” – przeczytać można w uchwale podjętej przez miejskich rajców.

Tytuły Zasłużony dla Miasta Głogowa, decyzją samorządowców, otrzymały trzy osoby. Na wniosek Klubu Radnych Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego, zasłużonym dla Głogowa została Krystyna Pośnik. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały nadającej tytuł, Krystyna Pośnik, była pierwszym dzieckiem urodzonym w Głogowie. Jako wieloletnia położna, pomogła przyjść na świat blisko ośmiu tysiącom małych głogowian.

O nadanie tytułu Zasłużonego dla Miasta Głogowa Franciszkowi Marciniakowi wnioskował nie tylko Klub Radnych Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego ale także Oddział Powiatowy Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Głogowie, Koło Powiatowe Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Głogowie, Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Głogowie, Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Polsce, Oddział w Głogowie, Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów, Oddział w Głogowie, Stowarzyszenie Saperów Polskich, Koło w Głogowie, Stowarzyszenie Kawalerów Orderu Wojennego Krzyża Virtuti Militari.

W tym przypadku radni docenili nie tylko działalność Franciszka Marciniaka na rzecz środowiska kombatantów. Docenione zostało także jego zaangażowanie w kształtowanie świadomości narodowej i postaw patriotycznych wśród młodych mieszkańców miasta.

Najmłodszym uhonorowanych tytułem Zasłużony dla Miasta Głogowa jest Jarosław Helwig. Także w tym przypadku o nadanie tytułu wnioskował Klub Radnych Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego. Jarosław Helwig jest historykiem pracującym w Muzeum Archeologiczno – Historycznym. Jest autorem książki „Twierdza Głogów, czas wojen napoleońskich 1806 – 1814” oraz wielu innych publikacji. Mieszkańcom Głogowa lepiej jednak jest znany, jako jeden z najlepszych piłkarzy Chrobrego Głogów w historii klubu.

„Można rzec, że jest to człowiek nietuzinkowy, wybitny o wręcz renesansowych inklinacjach. Który z Głogowem był związany od zawsze i wciąż w sposób niezwykle pozytywny oddziałuje na życie sportowe, naukowe i kulturalne miasta.” – napisali radni w uzasadnieniu do swej uchwały.

Okolicznościowy wykład wygłosił podczas nadzwyczajnej sesji radny Marek Sienkiewicz. Obrady były także okazją do wręczenia nagród uczestnikom konkursu historycznego „Boje Polaków od Powstania Wielkopolskiego do Powstania Warszawskiego”.