Jest wiele niekościelnych świąt, które Polacy corocznie celebrują. Dni poświęcone konkretnym grupom społecznym są ważnymi akcentami w przeciągu roku, kiedy to pamięta się np o dziadkach, rodzicach czy o dzieciach. Teraz wielkimi krokami zbliża się święto, o którym nie mogą zapomnieć wszyscy panowie – już 8 marca czyli w najbliższą środę obchodzony będzie Dzień Kobiet.
Wiele pań nie przyznaje się do tego, ale liczy na chociażby symbolicznego tulipana od swoich mężczyzn. W tym dniu wszelkie przejawy sympatii, oddania i docenienia roli kobiet w społeczeństwie są mile widziane. Tak naprawdę nie tyle chodzi kobietom o same prezenty (choć miło je dostawać), jak o fakt, aby je doceniać, oddawać im szacunek i przypominać sobie, jak ważną są grupą społeczną.
Dzień Kobiet to doroczne święto obchodzone od 8 marca 1910 roku. W Polsce było celebrowane na szeroką skalę do 1993 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Obecnie w Polsce corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify czyli demonstracje połączone z heppeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami dla świętujących najczęściej są kwiaty lub słodycze (źródło: www.wikipedia.org).
W Głogowie przez cały tydzień z okazji Dnia Kobiet odbywać się będą różne przedsięwzięcia – za równo związane z czynnym udziałem w określonych akcjach, jak i z relaksem i odprężeniem.
W dniu środowego święta czyli 8.03.2017 roku w godzinach od 17.00 do 18.00 odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet w głogowskiej odsłonie. Chętni, by w nim uczestniczyć spotkają się przy Pomniku Dzieci Głogowskich a następnie ruszą na demonstracje pod Ratusz. Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest realizowany w Polsce przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych oraz lokalne grupy formalne i nieformalne, jak i aktywistki, które zorganizowały Czarny Poniedziałek 3 października 2016 roku w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet biorą udział kobiety z prawie 30 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”. Tak organizatorzy mówią o tym przedsięwzięciu: Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie.
Wiele razy kobiety też udowadniały, że taniec jest niezastąpioną sztuką wyrazu (chociażby w akcji „Nazywam się miliard”), dlatego też tak bardzo pasuje do teją formy aktywności data 8 marca. Wtedy to w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie rozpocznie się Kurs Tańca Towarzyskiego I–III stopnia dla dorosłych. Prowadzącą zajęcia będzie pani Małgorzata Łętkowska. Zajęcia będą odbywać się od 08.03.17 do 14.06.2017 r. na sali widowiskowej w godzinach 20.15 – 21.45. Czas trwania kursu to trzy miesiące, a każdy miesiąc to cztery spotkania składające się na jeden stopień kursu. Ukończenie kursu tańca towarzyskiego III stopnia umożliwi dołączenie do Klubu Tańca Towarzyskiego FANTOM działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Program kursu obejmuje:
- tańce standardowe – walc angielski, tango, walc wiedeński, quickstep;
- tańce latynoamerykańskie: samba, cha-cha, rumba, jive, salsa;
- tańce dyskotekowe – blues, rock and roll;
- taniec „uniwersalny”: discofox (2 na 1).
Nie każdy jednak w środku tygodnia ma czas na dodatkową aktywność. Ponieważ bardzo wiele kobiet pracuje na zmiany i popołudnia też mają zajęte, Dzień Kobiet można świętować również później czyli na przykład w kolejny weekend. Wtedy też w Głogowie będzie miała miejsce wyjątkowa inicjatywa również związana z fizyczną aktywnością a dokładnie mówiąc z bieganiem. II Dzień Kobiet w Głogowie odbędzie się w niedzielę 12.03.2017r. Start o godzinie 9.00 w Parku Piastowskim (naprzeciwko basenu Chrobry Głogów). Dystans, jaki będą miały do przebiegnięcia uczestniczki imprezy, to 2999 metrów. Koszt startu to 20zł, z czego koszulkę biegający otrzymują w prezencie. Program Biegu Kobiet zapowiada się następująco:
- 30 – 8.55 – weryfikacja zawodników oraz rozdanie numerów startowych;
- 00 – 9.15 – wspólna fitnessowa rozgrzewka;
- 30 – 10.00 – bieg na 2999m;
- 30 – 11.00 – pokazy tancerzy Szkoły Tańca Towarzyskiego „Anima Danza”;
- 00 – 11.30 – zumba prowadzona przez Mateusza Śmikla;
- 45 – podsumowanie wyników przez organizatorów oraz uroczyste wręczenie nagród;
- 00 – zakończenie imprezy.
Jeśli jednak panie nie będą miały ochoty na aktywne spędzenie Dnia Kobiet, mogą czy to ze swoimi mężczyznami, czy w kobiecym gronie, wybrać się do głogowskich kin, które na ten wyjątkowy dzień 8 marca przygotowały ofertę skierowaną specjalnie do żeńskiej publiczności:
„La la land” – musical (Jubilat)
Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli – Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem.
„Porady na zdrady” – komedia romantyczna (Jubilat i Cinema 3D)
Zdradzona w dniu ślubu Kalina (Magdalena Lamparska) i porzucona przez chłopaka Fretka (Anna Dereszowska) rozkręcają nietypowy biznes, który raz na zawsze ma rozwiązać problemy z męską wiernością. Postanawiają pomagać kobietom i na zlecenie testować lojalność ich partnerów. Wszystko idzie dobrze do chwili, gdy Kalina ma uwieść Macieja (Mikołaj Roznerski), coacha i specjalistę do spraw damsko-męskich. Jego żona, Beata (Weronika Rosati) podejrzewa go o zdradę i chce mieć na to niezbite dowody. Kalina doceniając klasę przeciwnika, bierze się do pracy ze zdwojoną energią. Jednak tym razem cały plan bierze w łeb. Maciej nie jest jak inni mężczyźni, których z łatwością udało się przyłapać na zdradzie. Serce dziewczyny, mimo podjętych postanowień, znów zaczyna bić mocniej, a wielka miłość to tylko kwestia czasu.
„Maria Skłodowska – Curie” – film biograficzny (Cinema 3D)
To wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża, a także bronić swoich racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów.
„Ukryte działania” – dramat (Cinema 3D)
Jest to nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.
„Pokot” – dramat (Cinema 3D)
Janina Duszejko, to emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.
Wśród tak wielu propozycji każda z pań zapewne znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. A już dzisiaj redakcja życzy wszystkim kobietom, aby nie tylko 8 marca, lecz każdego dnia, czuły się piękne, docenione, potrzebne, wartościowe i po prostu szczęśliwe! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DROGIE PANIE!