Mali artyści z powiatu głogowskiego poszukiwani

0
1339
2015-01-22 Zajęcia plastyczne Lokomotywa @MOK (fot.P.Dudzicki)

Dzieciństwo jest tym czasem, kiedy głowa aż tryska od nieprzeciętnych pomysłów a chęci do ich realizacji są przeogromne. Wtedy też wielu młodych ludzi bierze udział w licznych konkursach, aby sprawdzić swoje umiejętności oraz by pokazać, że stać ich na naprawdę wiele. W najbliższym czasie taką okazję będą mieli młodzi recytatorzy oraz miłośnicy sztuk plastycznych.

W powiecie głogowskim dzieci nie mogą narzekać na nudę. Organizowane są dla nich liczne zajęcia dodatkowe z zakresu sportu, nauki czy sztuki. Swoje umiejętności mogą oni też sprawdzić w czasie licznych konkursów. Najbliższe przeprowadzane będą już w marcu a zaproszone do udziału w nich są dzieci, którym nie jest obce wyrażanie się przez różnego rodzaju aktywność plastyczną oraz te, które spełniają się w czasie występów przed publicznością.

PEGAZIK

Przed nami XXII Konkurs Recytatorski PEGAZIK organizowany przez Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji a w trzecim etapie w naszym mieście reprezentowane przez  Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa dolnośląskiego. Uczestnicy wystąpią w nim w dwóch kategoriach:

  • MŁODSI (uczniowie IV-VI klasy szkół podstawowych) – wykonują jeden utwór, który może być wierszem lub fragmentem prozy, jednak czas jego prezentacji nie może przekroczyć 3 minut;
  • STARSI (uczniowie I-III klasy szkół gimnazjalnych) – wykonują dwa utwory, które są wierszem i fragmentem prozy, a czas ich prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.

Prezentowane utwory są dowolne. Uczestnik w kolejnych etapach konkursu przedstawia ten sam repertuar chyba, że jury zaleci jego zmianę. Prezentacje oceniać będzie komisja powołana przez organizatorów a nastąpi to według następujących kryteriów: dobór repertuaru (wartość artystyczna utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

W konkursie zaplanowano w poszczególnych etapach:

  1. Eliminacje szkolne, które powinny odbyć się w placówkach szkolnych do 15 stycznia 2017 roku;
  2. Eliminacje miejskie, gminne lub miejsko-gminne, które powinny odbyć się do 10 lutego 2017 roku i które powinny być koordynowane przez wydziały lub referaty oświaty i kultury w urzędach miejskich lub gminnych;
  3. Eliminacje powiatowe, które odbywać się będą do 17 marca 2017 roku a ich organizację powierz się placówkom oświatowym lub kulturalnym;
  4. Finał Wojewódzki odbędzie się w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (dla młodszych 27 kwietnia 2017 roku, dla starszych 28 kwietnia 2017 roku); przewidziane są w nim atrakcyjne nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych.

Głogowskie eliminacje na szczeblu powiatowym odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury dnia 17 marca 2017 roku o godzinie 9.00 w Wentylatorni. Zgłoszenia za to przyjmowane są do 15 marca 2017 roku osobiście (w sekretariacie lub w pokoju nr 4) albo mailowo: wnuk_mok@wp.pl. Całość regulaminu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na oficjalnej stronie MOK Głogów.

KARTKA WIELKANOCNA

Organizatorem konkursu na Kartkę Wielkanocną jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Urząd Gminy Kotla.  Przedmiotem konkursu jest wykonanie projektu kartki wielkanocnej nawiązującej do zwyczajów i tradycji Świąt Wielkiej Nocy w Polsce. Jest on skierowany do dzieci mieszkających na terenie Gminy Kotla lub uczęszczającej do Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli lub Szkoły Filialnej w Chociemyśli a podzielony jest na dwie kategorie wiekowe:

  • dzieci z klas I-III,
  • dzieci z klas IV-VI.

Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie kartki, która będzie wyprodukowana jako kartka wielkanocna Gminy Kotla. Format prac nie może być większy niż jednostronny arkusz A4. Technika prac jest dowolna. Projekty zgłaszane do konkursu muszą być samodzielne i indywidualne. Należy dostarczać je między 27 lutego a 15 marca 2017 roku do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli przy ulicy Głogowskiej 90. Każda praca powinna posiadać stosowne oświadczenie wymagane przez organizatora oraz być na odwrocie opisana oraz zawierać szczegółowe informacje: imię i nazwisko autora, adres, oznaczenie klasy i kategorii wiekowej autora, kontakt telefoniczny do prawnego opiekuna dziecka.

Jury przyzna po jednej nagrodzie głównej w każdej kategorii. Wyróżnione nagrodą główną projekty zostaną wyprodukowane w formie Kartki Wielkanocnej z herbem Gminy Kotla oraz podpisem autora projektu. Laureaci otrzymają po 10 sztuk wyprodukowanych kartek oraz upominek. Jury przyzna również po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii, które nagrodzone zostaną upominkami. Wyniki konkursu opublikowane będą na stronach internetowych i portalach społecznościowych organizatorów.