Jeszcze tylko przez kilka tygodni w głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym będzie można zwiedzać wystawę „Wydrukowano w Głogowie. Trzysta lat głogowskiego drukarstwa”. Na półmetku są również prowadzone w muzeum lekcje dla dzieci i młodzieży poświęcone właśnie sztuce drukarskiej.
Wystawa mieszcząca się w głogowskim Muzeum Archeologiczno–Historycznym trwa od września bieżącego roku. Wystawa poświęcona głogowskiemu drukarstwu jest jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych tego roku w głogowskim muzeum. Przygotowana z dużym rozmachem ekspozycja została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwoliło na realizację wystawy przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań multimedialnych.
– w Głogowie po raz pierwszy wydrukowano książkę w 1605 roku. Początkowo drukarnie działały w mieście z przerwami, ale już od połowy XVIII wieku zaliczały się do stałych warsztatów istniejących w Głogowie. Z niewielkich rodzinnych oficyn wyrosły potężne przedsiębiorstwa, które cieszyły się renomą nie tylko w regionie. Firma Christiana Friedricha Gunthera, założona w Głogowie w 1758 roku, dała początek drukarniom w Lesznie, Śremie czy Gnieźnie. Na jej podwalinach rozpoczął budowę własnego przedsiębiorstwa Carl Flemming – opowiada Renata Matysiak autorka wystawy.
Podczas prawie stuletniej działalności sporządzono w oficynie ponad 1200 tytułów atlasów i map, które były najbardziej rozpoznawalnym produktem Flemminga w Europie. Wydawnictwo zawdzięczało sukces swemu założycielowi, a także licznym fachowcom, których umiejętności oraz twórcza inwencja pozwoliły wypracować własny i niepowtarzalny styl tworzonych map – to tylko fragment historii głogowskiego drukarstwa opowiedzianej przez autorkę wystawy. O tym, co działo się z głogowskim drukarstwem w latach późniejszych można dowiedzieć się właśnie dzięki wystawie „Wydrukowano w Głogowie. Trzysta lat głogowskiego drukarstwa.”
Historię głogowskiego drukarstwa oglądać można od połowy września. Mimo trwających równolegle prac remontowych w muzeum i związanych z tym niedogodności dla zwiedzających, ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnych nie brakuje również do udziału w muzealnych lekcjach, które poświęcone są zagadnieniom związanym ze sztuką drukarską. W zajęciach biorą udział nie tylko uczniowie głogowskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ale także uczniowie sąsiednich miejscowości.
Ekspozycja dla zwiedzających dostępna będzie do 14. grudnia bieżącego roku. Dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarówno wstęp na wystawę, jak i przygotowany z tej okazji katalog będą bezpłatne. Nieodpłatnie z ekspozycji mogą skorzystać także uczniowie zainteresowanych tą ofertą edukacyjną szkół.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.
Polecamy również naszą fotorelację z wernisażu wystawy „Wydrukowano w Głogowie. Trzysta lat głogowskiego drukarstwa.”