Tradycje Barbórki

0
1357
2013-12-03-tradycje-barborki@zaglebie-miedziowe@Glogow-karczma_glogow_1354011781

Dziś obchodzony jest Dzień Górnika. 4 grudnia, w dniu imienin Barbary, patronki górników, w całej Polsce obchodzona jest Barbórka. Tradycja Barbórki jest starannie kultywowana we wszystkich ośrodkach górniczych, a pochody lisów, skoki przez skórę, karczmy piwne, zabawy górnicze są jej stałymi elementami. 

Dzisiaj, 4 grudnia obchodzone jest święto górnicze zwane Barbórką. W Zagłębiu Miedziowym obchody barbórkowe rozpoczęły się już w listopadzie. W ramach święta organizowane są nie tylko oficjalne uroczystości, ale także sportowy bieg o „Lampkę górniczą”, spotkania przedstawicieli KGHM z młodzieżą ze szkół, spotkania z jubilatami, którzy pracują w KGHM oraz emerytami, którzy pracowali w kopalniach Polskiej Miedzi.

Odbyły się już specjalne wycieczki do kopalń dla dzieci i rodzin górników, żeby mogli oni zobaczyć jak pracują codziennie ich ojcowie i mężowie.

W programie barbórkowych obchodów nie zapomniano też o odwiedzinach chorych górników leczących się w szpitalu miedziowej spółki czy odwiedzinach rodzin górników, którzy zginęli w wypadkach w kopalniach Zagłębia Miedziowego.

Ze świętem górników nieodłącznie związane są tradycyjne karczmy piwne. W tym roku władze spółki zaplanowały przynajmniej kilkadziesiąt różnych wydarzeń, w których będzie uczestniczyć nawet kilkanaście tysięcy osób.

Już od paru dni odbywają się tradycyjnie piwne karczmy dla panów i combry dla pań oraz wiele oficjalnych uroczystości, gdzie wręczane są nagrody, wyróżnienia i medale dla górników. Górnicy podczas wszystkich uroczystości są obowiązkowo ubrani w mundur górniczy.

Patronką górników jest św. Barbara. Według legendy św. Barbara była dziewczyną nieprzeciętnej urody, żyjącą na przełomie III i IV wieku, została ścięta mieczem za przejście na chrześcijaństwo. Egzekucji dokonał jej ojciec Dioskur, którego chwilę po tym zabił piorun. Dlatego właśnie święta Barbara jest patronką ludzi „narażonych na wybuchy”: artylerzystów, górników, pracowników prochowni.

Patronat św. Barbary przyjęli górnicy niemal na całym świecie, a do Polski jej kult przybył w średniowieczu z terenów dzisiejszych Czech. Obrazy i figury patronki znajdują się nie tylko w kopalnianych cechowniach, ale też w górniczych domach i kościołach.