Teatralny wrzesień w MOK: „Męczennicy” Anny Augustynowicz

0
1265

Dziś głogowska publiczność obejrzy ostatni spektakl w ramach projektu Teatr Polska 2015. Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha na scenie w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie wystawi „Męczenników” w reż. Anny Augustynowicz. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19.00.

Projekt Teatr Polska został zainicjowany przez Instytut im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w 2009 r. Jego celem jest popularyzacja kultury wysokiej w miejscowościach, w których nie ma instytucjonalnego teatru, ale które posiadają infrastrukturę pozwalająca na prezentację spektakli.

Założeniem programu jest również zmotywowanie polskich teatrów do zwiększenia mobilności oraz zachęcenie ich do prezentacji spektakli poza swoimi siedzibami. Inspiracją do powstania projektu był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie międzywojennym wyruszał ze spektaklami objazdowymi w tournée po całym kraju.

W ramach tegorocznej edycji projektu głogowska publiczność obejrzała już dwa spektakle. 6 września na scenie MOK-u Polski Teatr Tańca z Poznania zaprezentował spektakl „Sanatorium” w reżyserii i choreografii Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Rachuty. Przedstawienie powstało na podstawie prozy Brunona Schulza.

Z kolei 11 września głogowska scena gościła spektakl „Rewolucja balonowa” w reż. Sławomira Batyry, kameralne przedstawienie, które zabrało publiczność w sentymentalną podróż do czasów transformacji ustrojowej w Polsce.

Każdemu przedstawieniu, prezentowanemu w ramach projektu Jedziemy z Teatrem – Teatr Polska, towarzyszyły bezpłatne warsztaty teatralne.

Dziś głogowska publiczność obejrzy „Męczenników” w reżyserii Anny Augustynowicz. Przedstawienie powstało we współpracy Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Spektakl Anny Augustynowicz poddaje dyskusji różne oblicza fanatyzmu oraz konfrontuje świecką wizje świata z religijnym radykalizmem.

„Męczennicy” to opowieść o kilkunastoletnim Benjaminie, który nagle doznaje oświecenia religijnego. Przestaje chodzić na lekcje pływania, bo przeszkadzają mu skromne stroje kąpielowe koleżanek. Wytyka porzuconej przez męża matce cudzołożenie, bo przecież rozwód to grzech. Zaczyna studiować Biblię i terroryzować religijnym światopoglądem szkolnych kolegów i nauczycieli.

Bardzo dynamiczny, trzymający w napięciu od pierwszej sceny do ostatniej, nie pozwala widzowi nawet na chwilę intelektualnego lenistwa.” – tak oceniła przedstawienie Katarzyna Stróżyk, recenzentka Kuriera Szczecińskiego.

Podobne zdanie o spektaklu Anny Augustynowicz ma Michał Wnuk, specjalista ds. teatru w Miejskim Ośrodku Kultury, koordynator projektu Teatr Polska 2015 w Głogowie.

To spektakl, który wydaje mi się najciekawszą propozycją i na który osobiście najbardziej czekam. Teatr Anny Augustynowicz jest bardzo plastyczny, taki teatr bardzo mnie interesuje i na nim wzoruje się w swoim teatrze – mówi.

Przedstawienie otrzymało wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach teatralnych. Na  XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu zdobyło I nagrodę za reżyserię dla Anny Augustynowicz, wyróżnienie aktorskie dla Marii Dąbrowskiej oraz nagrodę za debiut dla Konrada Bety. Na  III Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu Konrad Beta, kreujący główną rolę, otrzymał tytuł Najlepszego Debiutującego Aktora.

Bilety na spektakl, w cenie 30 zł, do nabycia w Biurze Obsługi Klienta MOK.

MĘCZENNICY

tekst: Marius von Mayenburg
przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
reżyseria: Anna Augustynowicz
scenografia: Marek Braun
kostiumy: Wanda Kowalska
muzyka: Jacek Wierzchowski
reżyseria światła: Krzysztof Sendke

Obsada:
Benjamin Südel, uczeń: Konrad Beta
Inge Südel, jego matka: Maria Dąbrowska
Erika Roth, biologia, chemia, geografia: Sara Celler-Jezierska
Willy Batzler, dyrektor: Rafał Kosowski
Lydia Weber, uczennica: Barbara Lewandowska
Georg Hansen, uczeń: Maciej Litkowski
Markus Dörflinger, historia, wf: Filip Perkowski
Ksiądz Dieter Menrath, religia: Czesław Skwarek

Czas trwania: 90 minut bez przerwy
Spektakl dla widzów od 14 lat.