Szaleństwo smaków na „Tradycjach Wielkanocnych”

0
705

To był festiwal smaków, kolorów i tradycji. Przepięknie udekorowane stoły, a na nich przepyszne potrawy. Za nami kolejna edycja Gminnego Konkursu Kulinarnego „Tradycje Wielkanocne”.


Baby, mazurki, żurki, pasztety, rolady, mięsiwo faszerowane według przeróżnych przepisów  i oczywiście jajka w dziesiątkach odsłon – to wszystko pojawiło się na stołach podczas XI edycji Gminnego Konkursu Kulinarnego „Tradycje Wielkanocne 2019”. Zgłosiło się do niego aż 16 drużyn. Wszystkie jak zwykle pokazały, że grają w najwyższej kulinarnej lidze. Przed bardzo trudnym zadaniem stanęli jurorzy: Bożena Michalik-Kroczek, Marzena Kosydor, skarbnik Gminy Lubin oraz radny Jan Olejnik. Potrawy oceniane były w trzech kategoriach:  jajo wielkanocne w roli głównej, główny bohater obiadu wielkanocnego oraz deser wielkanocny. Poza kategoriami przyznane zostało Grand Prix konkursu. Tę główną nagrodę otrzymał „Pasztet z gara” przygotowany przez Klub pod Garami, którego autorką była Grażyna Szeliga.

W kategorii, w której główną rolę odgrywało „jajo” zwyciężyło jajko faszerowane, przygotowane przez Babki z Miłoradzic.

Boczek pieczony autorstwa Buczynianek – to zdaniem jurorów najsmaczniejszy bohater obiadu wielkanocnego.

Wśród deserów najwyżej oceniony został królewski kulicz na zaczynie z ziemniakami autorstwa Stowarzyszenia „Nasz Niemstów”.

– Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jak co roku zostaliśmy zaskoczeni różnorodnością smaków i sposobem podania potraw. Bardzo trudno było wybrać te najsmaczniejsze, bo wszystkie były prawdziwymi kulinarnymi dziełami – mówi Marzena Kosydor.

Gminnym kulinariom tradycyjnie już towarzyszył konkurs na najpiękniejszy stół wielkanocny o Puchar Wójta Gminy Lubin. Nagroda ta przyznana została aranżacji przygotowanej przez Stowarzyszenia „Nasz Niemstów”.

– Tradycje Wielkanocne, to impreza, która jest dowodem przywiązania mieszkańców naszej gminy do tradycji, obyczajów i kultury. Jak co roku było to wspaniałe doświadczenie. Bogactwo smaków przeplatało się z przepięknymi dekoracjami. Dziękuję, za to że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu i gratuluję wszystkim, bo wszyscy zasłużyli na nagrody – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Muzycznym akcentem tegorocznego konkursu był mini-recital utalentowanej mieszkanki Goli Alicji Sroki. Odbyły się także warsztaty zdobienia pisanek woskiem, które poprowadziły Grażyna Balewicz i Jadwiga Pasoń ze Składowic. W holu świetlicy w Krzeczynie Małym odbyła się akcja charytatywna zorganizowana przez mieszkanki Zimnej Wody, na której można było kupić wyjątkowej urody rękodzieło artystyczne.  Organizatorem konkursu był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

(MG)/GMINA LUBIN