Stowarzyszenie Szansa zwiększy aktywność mieszkańców powiatu

0
1374
2013-09-18-konferencja-aktywne-organizacje-silny-samorzas-@starostwo-powiatowe@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Zwiększenie świadomości i aktywności mieszkańców powiatu to główny cel projektu “Aktywne Organizacje – Silny Samorząd”. Stowarzyszenie Szansa pozyskało na działania w ramach projektu ponad 230 tyś. złotych. Partnerem w jego realizacji jest Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich. Projekt będzie realizowany od października do września 2014 roku.

Aktywne Organizacje Silny Samorząd LOGO

Dziś, 18 września, odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Samorządu Powiatu oraz Stowarzyszenia Szansa. Na spotkaniu omówiony został nowy projekt “Aktywne Organizacje – Silny Samorząd”. Realizatorami projektu są Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Szansa, Starostwo Powiatowe oraz Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich. Będzie on realizowany na terenie dwóch powiatów: głogowskiego i polkowickiego.

Celem projektu jest zwiększenie ilości spotkań konsultacyjnych oraz podniesienie ich jakości “Bardzo byśmy chcieli zaangażować społeczeństwo ziemi głogowskiej, żeby włączało się w rożnego rodzaju działania związane z konsultacjami aktów prawnych, podejmowanych przez samorządy terytorialne różnego szczebla” – mówił na spotkaniu starosta Rafael Rokaszewicz.

Realizatorzy programu chcą doprowadzić do wzrostu świadomości wśród mieszkańców, oraz przełamania negatywnych postaw w zakresie podejmowania współpracy między przedstawicielami organizacji społecznych, a jednostkami samorządu terytorialnego. “Po przeprowadzeniu diagnozy na terenie powiatu polkowickiego i głogowskiego, zauważyliśmy, że poziom konsultacji jest bardzo niski” – mówi Anna Sajfer, koordynator projektu.

Przeprowadzanie konsultacji społecznych jest obowiązkiem samorządu terytorialnego. Obecnie konsultacje są przeprowadzane w czterech obszarach: uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego, zmiany granic gmin, tworzenia programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz ocen oddziaływania inwestycji na środowisko. “Ciągle jest mało aktywnych obywateli, którzy włączają się w proces konsultacyjny. Mieszkańcy gmin i powiatów nie mają świadomości, że mogą zadecydować o tym co ich dotyczy.” – mówiła Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia Szansa.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy urzędów i gmin powiatów objętych realizacją projektu. Pośrednio będą zaangażowani również mieszkańcy, którzy będą uczestniczyć w spotkaniach i konferencjach.

W ramach realizacji projektu przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna.  W lokalnych mediach pojawią się spoty reklamowe  na na temat konsultacji. Dla zachęcenia mieszkańców do większej aktywności, będą organizowane  spotkania, których celem będzie ukazanie zasad konsultacji. “Mamy przewidziane również konsultacje społeczne, które będą miały charakter spotkania i konferencji, na których spróbujemy przeprowadzić konsultacje  wybranych dokumentów” – powiedziała Anna Sajfer.

W ramach projektu zostanie stworzony portal internetowy poświęcony konsultacjom społecznym, który będzie jednym z narzędzi wspomagających aktywność wśród mieszkańców.

Projekt będzie realizowany od października tego toku do września 2014 r. Stowarzyszenie na realizację projektu pozyskało ponad 230 tyś. złotych. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Aktywne Organizacje Silny Samorząd finansowanie POKL