Stan oznakowania głogowskich dróg pod lupą policji

0
1205

Stan polskich dróg to temat rzeka. Podobnie stan ich oznakowania. Wielokrotnie zdarza się, że znaki i symbole przy drogach są niejednoznaczne, jest ich za dużo, są nieczytelne i wprowadzają w błąd. Dlatego m.in. głogowska policja postanowiła dokonać ich przeglądu. Co ważne, każdy może się włączyć do akcji.

Co będzie sprawdzane?

Inicjatywa określana jest jako wiosenna lustracja dróg. Chodzi tutaj zarówno o drogi krajowe, jak i wojewódzkie, powiatowe i gminne. Działania mają na celu ujawnienie miejsc, które mogą powodować zagrożenie na drodze. Kontroli podlegać będą m.in.: sprzeczne, nieprawidłowe i nieczytelne oznakowanie, nadmiernie restrykcyjne ograniczenia prędkości, brak lub zniszczone urządzenia drogowe, źle profilowane fragmenty dróg, drzewa rosnące zbyt blisko jezdni oraz inne utrudnienia, mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Głogowska policja zwraca się z prośbą do użytkowników dróg o dzielenie się własnymi spostrzeżeniami na temat złego oznakowania. Uwagi można zgłaszać w terminie do 9 czerwca 2017 r. Na stronie internetowej głogowskiej policji (www.glogow.policja.gov.pl) jest zakładka oznaczona jako „Zagrożenia drogowe”. Po kliknięciu w nią pojawi się krótka notka i formularz zgłoszeniowy. Wystarczy go wypełnić i wysłać. Można też skontaktować się z policją telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–14:00:

  • 76 727 72 31
  • 76 727 72 32

Warunki idealne? Niekoniecznie

Czy tego rodzaju akcje są potrzebne? Z pewnością tak. Zbliżają się wakacje. Wyjazdy do rodziny, na wczasy, nad jezioro. Już dziś pogoda zdecydowanie się poprawiła. Świeci słońce i jest ciepło. Początek przyszłego tygodnia ma być wręcz upalny. Piękna aura, bezchmurne niebo i orzeźwiający wiatr hulający w samochodzie wbrew pozorom nie muszą być idealnymi warunkami do jazdy. W takich okolicznościach bardzo często dochodzi do wypadków. Dodając do tego złe oznakowanie na drodze sporo ryzykujemy.

Raport NIK

Już w 2014 r. raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawiał złudzeń. Aż 70% robót drogowych było źle oznakowanych. W województwie śląskim 30% pionowych znaków nie nadawała się do dalszej eksploatacji (były nieczytelne, zniszczone lub uszkodzone). Podobnie znaki poziome. Odnotowano również brak słupków prowadzących na poboczach, które ułatwiają nocną jazdę. Znaki często wisiały w złych miejscach: na słupach elektrycznych, drzewach, itp. Niektóre były wręcz niewidoczne, ponieważ zasłaniały je reklamy lub drzewa.

Amerykański polityk Norbert Tiemann powiedział kiedyś: „Jeżeli nie możemy zapewnić kierowcom fizycznej ochrony przed zagrożeniem, musimy dać im wystarczającą informację, aby mogli ochronić się sami”. Wydaje się, że to hasło bardziej niż inne podsumowuje tegoroczną wiosenną lustrację dróg.