Skarb wraca do Głogowa… na chwilę

0
1157
2014-03-12-skarb-Glogowa-wystawa@Glogow-03.12.2014 skarb z głogowa1

Już w maju, podczas Nocy w Muzeum, głogowianie będą mogli ponownie zobaczyć Skarb Głogowa. Numizmatyczne zbiory na chwilę wrócą do Głogowa, by już w czerwcu znów wyruszyć w trasę po muzeach w całej Polsce i za granicą.

Po latach wojaży po krajowych i nie tylko krajowych muzeach, Skarb Głogowski wraca do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. Głogowianie będą mogli obejrzeć numizmatyczne zbiory podczas tegorocznej Nocy w Muzeum. W czerwców ekspozycja znowu wyruszy w trasę.

W 2011 roku Skarb Głogowski pojechał do Warszawy. Ekspozycja prezentowana między innymi w Krakowie, Katowicach, Sandomierzu, Tomaszowie Lubelskim, Zgorzelcu. Głowskie monety wystawiane były także w Wilnie.

“Obecnie wystawa jest jeszcze w muzeum w Lubaniu. W najbliższy poniedziałek jedziemy tam żeby ją zdemontować i przywieźć do Głogowa” – mówi Krystian Książek z działu numizmatycznego głogowskiego muzeum. – “Z racji tego, że ekspozycja jest już od dawna w trasie, wymaga pewnego liftingu, zabytki zaś wymagają kontroli konserwatorskiej. Na to potrzebujemy trochę czasu. Myślę jednak, że już podczas Nocy w Muzeum będziemy mogli znowu ją pokazać w Głogowie” – dodaje.

Do tej pory jedyną zagraniczną podróżą numizmatycznego skarbu była wyprawa do Wilna. W tym roku, w czerwcu, ekspozycja powinna pojechać również na Węgry. Pokazywana będzie w muzeum w Debreczynie.

We wszystkich miastach, w których pokazywany jest Skarb z Głogowa, cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Szacuje się, że monety obejrzało ponad 50 tysięcy zwiedzających.

Skarb z Głogowa to ponad 20 tysięcy monet. Znalezione zostały 1987 roku na terenie ogrodów działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich. Większość z nich pochodzi z XII wieku. Najstarsze monety wybite zostały natomiast w XI wieku. Numizmatyczny zbiór głogowskiego muzeum jest jednym z największych nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Przypomnijmy, że od 12 grudnia  dostępna będzie nowa publikacja Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie pod tytułem: „Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków”. Publikacja powstała w ramach projektu: „Analizy specjalistyczne i konserwacja zabytków ze średniowiecznego skarbu z Głogowa z 1987 r.”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą w wysokości 34.100 złotych.