„Skarb Głogowa” podoba się Węgrom

0
1249
2014-06-03-wystawa-skarb-Głogowa-001

Głogowski skarb został oddany w ręce Węgrów. Numizmatyczna wystawa do sierpnia, prezentowana będzie w Muzeum Deri w Debreczynie. Jej wernisaż odbył się w piątek, 30 maja. Już pierwszego dnia „Skarb z Głogowa” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wystawa prezentowana będzie w Debreczynie do 20 sierpnia.

Wyprawa głogowskiego skarbu jest efektem współpracy, którą Muzeum Archeologiczno – Historyczne nawiązało pięć lat temu z Muzeum Deri w Debreczynie. Efektem tej współpracy były między innymi staże, jakie pracownicy debreczyńskiego muzeum odbywali w Głogowie oraz wyjazd na staż pracowników MAH. W Muzeum Archeologiczno – Historycznym zaprezentowano również wystawę „Mieszkańcy Gwiaździstego Nieba” przygotowaną przez Muzeum Deri.

Wystawa „Skarb z Głogowa” wyjechała na Węgry już 26 maja. Kilka dni trwał jej montaż w debreczyńskim muzeum.

Wernisaż wystawy „Skarb z Głogowa” odbył się w piątek, 30 maja. Oprócz Janosa Angi, dyrektora Muzeum Deri oraz Leszka Lenarczyka, dyrektora Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie, w otwarciu ekspozycji wziął udział także Béla Somogyi, wiceprezydent Debreczyna. Zaś specjalnie na tę uroczystość, z Budapesztu, przyjechała Katarzyna Sitko – dyrektor Instytutu Polskiego na Węgrzech.

„W 1939 roku to właśnie przez Węgry wywożony był polski skarb narodowy, by nie wpadł w ręce Niemców lub Rosjan. Cieszę się więc, że skarb głogowski mogę powierzyć w tak godne ręce. Cieszę się również, że właśnie w Debreczynie możemy pokazać to znalezisko – mówił podczas wernisażu dyrektor Leszek Lenarczyk.

Zbiory Muzeum Deri wzbogaciły się także o obraz autorstwa głogowskiego artysty – Telemacha Pilitsidisa. Dyrektor Leszek Lenarczyk przekazał go na ręce Zygmunta Hajdu, współtwórcy porozumienia pomiędzy muzeami w Debreczynie i w Głogowie.

„To właśnie dzięki jego zaangażowaniu prezentowana była w Głogowie wystawa „Mieszkańcy Gwiaździstego Nieba”. Intensywnie zabiegał on również o to, by nasz skarb mógł zostać pokazany w zaprzyjaźnionym muzeum” – twierdzi dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

„Wizyta w Debreczynie na pewno zacieśni współpracę pomiędzy muzealnymi placówkami. Również zawiązane kontakty z Instytutem Polskim w Budapeszcie, na pewno zaowocują ciekawymi, wspólnymi przedsięwzięciami” – twierdzi Maciej Iżycki rzecznik głogowskiego muzeum.

„Skarb z Głogowa” prezentowany będzie w Debreczynie do 20 sierpnia. Wyjazd na Węgry jest drugim poza granice kraju. Średniowieczne monety prezentowane były już wcześniej w Wilnie. Wystawa pokazywana była także w wielu polskich muzeach. Szacuje się, że ekspozycję obejrzało już ponad 50 tysięcy osób. Prosto z Muzeum Deri skarb pojedzie do muzeum w Gorzowie.