Skarb Głogowa opisany i wydany

0
1196
Arch.-07-08-2013-zamek-muzeum 2

„Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków” taki tytuł będzie nosić najnowsza publikacja głogowskiego muzeum. Wydana w 500 egzemplarzach publikacja, zawierać będzie opisy i analizy 150 monet, 7 sztabek i bryłki srebra pochodzących ze skarbu odkrytego w 1987 r. na terenie głogowskich ogródków działkowych.

Skarb z Głogowa jest jednym z najwspanialszych skarbów monet z (XI)-XII-XIII wieku w Polsce i Europie. Znalezisko odkryto przypadkowo 23 października 1987 roku, kiedy dwaj mieszkańcy Głogowa, pracujący na terenie ogródków działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie, natrafili na kilkadziesiąt starych monet. O swoim odkryciu powiadomili Dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, Leszka Lenarczyka.

Wówczas okazało się, że w ziemi zalegała ogromna ilość starych monet. Zostały one zabezpieczone i przewiezione do głogowskiego muzeum. Po przeliczeniu okazało się, że w odkrytym skarbie znajdowało się w sumie 20 638 starych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłka srebra. Udało się również zabezpieczyć kilka (łącznie 10) drewnianych klepek z naczynia, w którym monety zostały ukryte.

Od 12 grudnia  dostępna będzie nowa publikacja Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie pod tytułem: „Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków”. Publikacja powstała w ramach projektu: „Analizy specjalistyczne i konserwacja zabytków ze średniowiecznego skarbu z Głogowa z 1987 r.”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą w wysokości 34.100 złotych.

“Publikacja jest podsumowaniem prac i analiz, które trwały od lutego do października 2013 r. W projekt zaangażowani byli pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi. Wykonali oni analizy składu chemicznego wybranych 150 monet oraz 7 sztabek i bryłki srebra pochodzących ze skarbu odkrytego w 1987 r. na terenie głogowskich ogródków działkowych „Wenecja” – informuje Ewelina Wyrwas z głogowskiego muzeum.

W ramach projektu przeprowadzono również analizy C14 próbek drewna z naczynia, w którym odkryto skarb, oraz wykonano konserwację ostatnich 78 monet ze skarbu, które odzyskano  dzięki staraniom policji od nielegalnych poszukiwaczy. Konserwację przeprowadzono w Ośrodku Studyjno-Magazynowym Zabytków Archeologicznych w Głogowie.

Publikacja wydana zostanie w nakładzie 500 egzemplarzy i dostępna będzie bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych w Muzeum w Głogowie oraz we wszystkich muzeach, w których prezentowana będzie wystawa „Skarb z Głogowa.

logo